İşletim Sistemi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

İşletim sistemi, bilgisayarda çalışan, donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan yazılımdır. 13 Şubat 2020

İşletim Sistemi Nedir? 

 

Bilgisayarda çalışan tüm donanım birimlerinin ve yazılımlarının yönetimini ve denetimini sağlayan bilgisayarı daha kolay bir şekilde kullanabilmemizi sağlayan sistem yazılımıdır. 

Günümüzde işletim sistemleri bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi birçok teknolojik cihazlarda bulunur. 

İşletim sistemi bilgisayar üretildikten sonra yüklenir ve istenildiği zaman silinip tekrar yüklenebilir veya başka bir işletim sistemiyle değiştirilebilir. 

 

İşletim Sistemi Nasıl Çalışır? 

 

Açılış sırasında işletim sistemimiz kendisini belleğe atarak hafızadan çalışmaya başlar. Açıldıktan sonra ekran görüntüsü gelince, içerdeki uygulamalar açılmaya başlar. Bu uygulamaların açılmasının tamamlanmasından sonra çalışma aksiyonu bitmiş olup, işlem yapmaya başlar hale gelir. 

 

İşletim sistemleri kendi aralarında ikiye ayrılır; 

 

Kapalı kaynak kodlu işletim sistemleri 

 

*Microsoft Windows 

*Mac OS X 

*Chrome OS 

 

Açık kaynak kodlu işletim sistemleri(Linux) 

 

*Ubuntu 

*Centos 

*FreeDos32 

*GNU/Hurd 

*Haiku 

*NetBSD 

*ReactOS 

*Pardus(Türkiye) 

 

işletimsistemi

 

İşletim Sistemi Çeşitleri Nelerdir? 

 

1-Windows İşletim Sistemi 

 

Microsoft firması tarafından ilk olarak MS-DOS ismiyle piyasaya sürülen daha sonra Windows adını alan ve dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir.  

Kolaylıkla öğrenilebilir bir işletim sistemidir. Bu kolaylık Windows´a, bilgisayar pazarında en yaygın kullanılan işletim sistemi olmasını sağlamaktadır. Bu konudaki en büyük rakibi Linux işletim sistemidir. 

 

Windows İşletim Sistemi Çeşitleri 

 

Windows 1.0 (1985) 

Windows 2.0 (1987) 

Windows 3.0 (1990) 

Windows 95 (1995) 

Windows 98 (1998) 

Windows ME (2000) 

Windows XP (2001) 

Windows Vista (2007) 

Windows 7 (2009) 

Windows 8 (2012) 

Windows 8.1 (2014) 

Windows 10 (2015) 

 

2-MacOS (Apple OS X) İşletim Sistemi 

 

Machintosh İşletim Sistemi, Apple'ın üretmiş olduğu kişisel bilgisayarları içerisinde kullanılmakta olan gelişmiş bir işletim sistemidir. İlk olarak Apple'ın kişisel bilgisayarı olan Machintosh ile birlikte 1984 yılında ortaya çıkmıştır. Günümüze kadar farklı sürümlerle gelişimini devam ettirmiştir. Hala günümüzde kullanılmaktadır. 

 

3-UNIX İşletim Sistemi 

 

Unix, Brain Kernighan tarafından icat edilen ve MULTICS ekibinin üyeleri tarafından Bell Labrotuvarlarında 1960'lı yılların sonuna doğru geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Genellikle komut satırları yazılarak kullanılır. Unix işletim sistemi C yazılım dili ile oluşturulmuştur. 

 

4-Linux İşletim Sistemi 

 

Linux işletim sisteminin ismi, tasarlayıcısı olan Linus Torvalds’tan gelmektedir. İlk kez 1991 yılında adını duyurmuştur. Bir çok açık kaynak kodlu işletim sisteminin temelini oluşturan Linux virüs bulaşma ihtimali en düşük işletim sistemi olarak bilinmektedir. Linux'un yanında yer almayan tek şirket ise, birçoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemlerini geliştiren Microsoft'tur. 

 

5-Pardus İşletim Sistemi 

 

TUBİTAK bünyesinde Linux işletim sistemi temel alınarak geliştirilmiş yerli bir işletim sistemidir. Hızlı kurulabilen, kolay kullanılabilen, çoklu dil desteği sunan bir işletim sistemidir. Pardus’un bugüne kadar yayınlanmış 5 ana sürümü ve 9 ara sürümü mevcuttur. Bunlara ek olarak 2 kurumsal sürümü vardır. 

 

6-Android İşletim Sistemi 

 

Google şirketi ile farklı bir çok geliştiricinin birlikte piyasaya sürdüğü Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir. Android işletim sistemi açık kaynak kodlu, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilen mobil bir yazılımdır. Günümüzde milyonlarca android yazılım bulunmatadır. Google Play Store ise Google tarafından kurulup işletilen bir android yazılım mağazasıdır. Son verilere göre dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemidir. 

 

7-iOS İşletim Sistemi 

 

Apple firmasının Mac OS İşletim Sistemini temel alarak iPhone marka akıllı telefonlar, iPad marka tabletler ve iPod Touch için ürettiği mobil işletim sistemidir. Günümüz teknolojisinin lüks ve gelişebilirliği üzerine takip edilmesi güç yenilikler ortaya çıkaran; birbiriyle yarışan teknolojik yazılımlar içinde baş başa giden iOS işletim sistemi Linux tabanlı bir işletim işletim sistemidir.  

Benzer Blog yazıları

Django Framework Nedir?

Django, Python tabanlı bir programlama çerçevesidir. İşlevsellik ekleyen ve süreci hızlandıran bir Python kodlama ar...Devamı…

SQL Injection Nedir? Türleri Nelerdir?

SQL Injection (SQLi), kötü amaçlı SQL ifadelerinin yürütülmesini mümkün kılan bir enjeksiyon saldırısı ...Devamı…

Sketchup V-Ray Nedir?

Gelişen teknoloji sayesinde hızlı işler çıkartmak amacıyla modelleme dünyasına giren mimari insanların ellerini pratikleştiren bir uygulam...Devamı…

Web Sitesi İçin Gizlilik Politikası Nasıl Yazılır?

Gizlilik politikası, sitenize gelen ziyaretçilerin hangi bilgileri topladığınızı ve bu bilgilerle ne yaptığınızı gösteren bir belgedir. We...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste