SATA Nedir?

SATA yani Seri ATA, bilgisayar donanımı içerisinde bir veri taşıma teknolojisidir.

SATA ( Serial ATA ) Nedir?

 

Serial ATA, masaüstü bilgisayarlardaki, bazı sunuculardaki ve ağa bağlı depolama cihazlarındaki paralel ATA fiziksel depolama arabiriminin evrimleşmiş hali olarak düşünülebilir. 

 

Malzeme kalitesiyle daha ince, daha esnek kabloların ve daha az iğne sayılarının kullanılmasına olanak veriyor. Bu da bilgisayar üreticilerinin sistemlerini yönlendirmesi ve kurulması kolay kablolarla tasarlamalarını sağlıyor. Bununla birlikte şu an kullanılan Paralel ATA teknolojisinden daha kolay, daha esnek anakart yönlendirmesini de olası kılıyor. 

 

SATA I, SATA II ve SATA III arasındaki fark nedir?

 

SATA I (revizyon 1.x) resmi olarak SATA 1.5Gb/s olarak bilinen arabirim, 1.5 Gb/s' ta çalışan ilk nesil SATA arabirimdir. Arabirim tarafından desteklenen bant genişliği hacmi 150MB/s' a kadar erişir.

SATA II (revizyon 2.x) resmi olarak SATA 3Gb/s olarak bilinen arabirim, 3.0 Gb/s' ta çalışan ikinci nesil SATA arabirimdir. Arabirim tarafından desteklenen bant genişliği hacmi 300MB/s' a kadar erişir.

SATA III (revizyon 3.x) resmi olarak SATA 6Gb/s olarak bilinen arabirim, 6.0 Gb/s' ta çalışan üçüncü nesil SATA arabirimdir. Arabirim tarafından desteklenen bant genişliği hacmi 600MB/s' a kadar erişir. Bu arabirim SATA 3 Gb/s arabirim ile uyumludur.

SATA II özellikleri SATA I portlarında çalışma uyumluluğuna sahiptir. SATA III özellikleri SATA I ve SATA II portlarında çalışma uyumluluğuna sahiptir. Fakat, sürücünün maksimum hızı, portun en düşük hız limitinden dolayı daha düşük olacaktır.

 

SATA ile ATA’nın Farkları Nelerdir?

 

Serial ATA disk teknolojisi saniyede 150MB aktarım hızı sunar. ATA100 disklere göre 1.5 kat daha verimli ve performanslı çalışır. 7200rpm devir hızı, 8MB tampon bellek ve tek kabloda bir diskin kullanılması (peer to peer), diskin daha hızlı çalışmasını sağlar. İnce data ve güç kablonun kullanılması, kasa içi kablolama ve soğutmayı kolaylaştırır. Hot plug özelliği sistem çalışırken bile veri diskinizi değiştirmenizi sağlar.

 

2000’li yılların başında, Advanced Host Controller Interface (AHCI) yeni bir arayüz seçeneği olarak ortaya çıktı ve Serial ATA (SATA) olarak adlandırılan yeni bir bağlantı şekli kullanmaya başladı. SATA, PATA’ya göre birçok avantaj sağladı. 40-pin’lik bağlantı kablosu ihtiyacı ortadan kalktı, daha küçük bir kablo ve konektör kullanılmaya başlandı. Bu sayede bilgisayarların kasaları içeindeki bağlantı kabloları basitleşti, kablo takibi kolaylaştı ve hava akımı daha iyi hale geldi.

 

PATA 1sn de 100-133 mb veri transferi yapabilecek bir kontrolcü ve 80 pin kablo kullanırken SATA ise 150mb/sn transfer yapabilen ( teoride kablo taşıma kapasitesi fiber optik olduğu için 1,5gb) yapıya sahiptir. SATA-II ise 300mb/sn ye kadar çıkabilmektedir.

Benzer Blog yazıları

Android OS Nedir?

OS Nedir?   Gün geçtikçe teknoloji gelişiyor cihazlar küçülüyorlar eskiden sadece konuşmaya yaraya...Devamı…

CMD Nedir?

CMD Nedir?   CMD, Komut Satırı olarak da bilinen ve Windows işletim sistemli cihazlarda yer alan MS-Dos tabanlı bir kod yazma konsoludur. B...Devamı…

Ubuntu Nedir?

Ubuntu nedir?   Ubuntu, Linux tabanlı özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Ubuntu projesi, Linux ve özgür yaz...Devamı…

BIOS NEDİR?

BIOS, ”Temel Giriş / Çıkış Sistemi" anlamına gelir. Çoğu insan bir bilgisayardaki BIOS ile hiç uğraşmaz, ancak ne oldu...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste