API Nedir? Nasıl Çalışır?

API, iki uygulamanın birbiriyle iletişime geçmesini sağlayan bir yazılım aracı olan Application Programming Interface kısaltmasıdır. 26 Eylül 2019

API, iki uygulamanın birbiriyle iletişime geçmesini sağlayan bir yazılım aracı olan Application Programming Interface ( Uygulama Programlama Arabirimi ) kısaltmasıdır. Facebook gibi bir uygulama kullandığınızda, bir anlık mesaj gönderdiğinizde veya telefonunuzdaki hava durumunu kontrol ettiğinizde, bir API kullanıyorsunuzdur.

 

API Nasıl Çalışır?

 

Cep telefonunuzda bir uygulama kullandığınızda, uygulama internete bağlanır ve verileri bir sunucuya gönderir. Sunucu daha sonra bu verileri alır, yorumlar, gerekli işlemleri yapar ve telefonunuza geri gönderir. Uygulama daha sonra bu verileri yorumlar ve okunabilir bir şekilde istediğiniz bilgileri size sunar. Bu işlemlerin hepsi bir API ile gerçekleşmektedir.

 

API’nin Faydaları Nelerdir?

 

Bir iPhone için uygulama geliştirmek istediğinizi varsayalım. Apple'ın iOS işletim sistemi, sizin için kolaylaştırmak için diğer tüm işletim sistemlerinde olduğu gibi çok sayıda API sunar .

 

Örneğin, bir veya daha fazla web sayfasını göstermek için bir web tarayıcısı yerleştirmek istiyorsanız, kendi web tarayıcınızı sadece uygulamanız için sıfırdan programlamanız gerekmez. WebKit (Safari) tarayıcı nesnesini uygulamanıza yerleştirmek için WKWebView API'sini kullanabilirsiniz.

 

 

İPhone'un kamerasından fotoğraf veya video çekmek istiyorsanız, kendi kamera arayüzünüzü yazmanıza gerek yoktur. İPhone'un dahili kamerasını uygulamanıza yerleştirmek için kamera API'sini kullanırsınız. Bunu kolaylaştırmak için API'ler mevcut değilse, uygulama geliştiriciler kendi kamera yazılımlarını oluşturmak ve kamera donanımının girdilerini yorumlamak zorunda kalacaklardı. Ancak Apple'ın işletim sistemi geliştiricileri tüm bu zor işleri yaptılar; böylece geliştiriciler bir kamera yerleştirmek için kamera API'sini kullanabilir ve ardından uygulamalarını oluşturmaya devam edebilirler. Ayrıca, Apple kamera API'sini geliştirdiğinde, ona bağlı olan tüm uygulamalar otomatik olarak bu geliştirmeden faydalanacaktır.

 

Bu her platform için geçerlidir. Örneğin, Windows'ta bir iletişim kutusu oluşturmak ister misiniz? Bunun için bir API var . Android'de parmak izi kimlik doğrulamasını desteklemek ister misiniz? Bunun için de bir API var , bu nedenle her Android üreticisinin parmak izi sensörünü test etmeniz gerekmez. Geliştiriciler tekerleği tekrar tekrar icat etmek zorunda kalmazlar.

 

Modern API

 

API yıllardır sistemler arası bağlantı kurmayı sağlamaktadır. Ancak yakın zamanda, modern API, onları olağanüstü değerli ve yararlı kılan bazı özellikleri üstlenmiştir:

 

* Modern API'ler, geliştirici dostu, kolay erişilebilir ve geniş kapsamlı anlaşılan standartlara (tipik olarak HTTP ve REST) uygundur.
* Belli kitlelere (örneğin, mobil geliştiriciler) tüketim için tasarlanmıştır, belgelenir ve kullanıcıların bakım ve kullanım ömrü hakkında belirli beklentilere sahip olabilecekleri şekilde uyarlanırlar.
* Çok daha standart olduklarından, performans ve ölçek açısından izlenen ve yönetilen güvenlik ve yönetişim için çok daha güçlü bir disipline sahipler.
* Başka bir üretken yazılım parçası olarak, modern API, tasarım, test, inşa, yönetim ve versiyonlama için kendi yazılım geliştirme yaşam döngüsüne (SDLC) sahiptir. Ayrıca, modern API'ler tüketim ve versiyonlama için iyi belgelenmiştir.

Benzer Blog yazıları

CRM Nedir?

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), şirketlerin mevcut ve potansiyel müşterileriyle etkileşimlerini yönetmek için kullandıkl...Devamı…

Programlama Dili Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Programlama Dili Nedir?   Programlama dilleri bilgisayarın temelidir. Programlama dilleri sayesinde bilgisayarın hangi durumda ne çeşit ...Devamı…

FTP Nedir?

FTP, dosyaları çevrimiçi olarak aktarmayı sağlayan bir protokoldür.  Protokol, ağa bağlı bilgisayarların birbirleriyle iletişi...Devamı…

Web Yazılımcısı Olmak

Web geliştirme, web sitelerinin inşası ve bakımıdır; Bir web sitesinin harika görünmesi, hızlı çalışması ve sorunsuz bir kullanıcı de...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste