Arduino Nedir? Arduino İle Neler Yapılabilir?

Kolay kullanımlı donanım ve yazılım tabanlı bir elektronik prototip platformudur. 15 Ekim 2021

Arduino Nedir?

Arduino İtalyan elektronik mühendisleri tarafından açık kaynak kodlu geliştirilen, isteyen herkesin baskı devreleri indirerek kendi devrelerini basabilecekleri dilerlerse şık bir görüntüye sahip hazır basılmış ve bileşenleri yerleştirilmiş halde alabilecekleri, esnek, kolay kullanımlı donanım ve yazılım tabanlı bir elektronik prototip platformudur.

 

Arduino İle Neler Yapılabilir ?

Arduino kütüphaneleri ile kolaylıkla programlama yapabilirsiniz. Analog ve digital sinyalleri alarak işleyebilirsiniz. Sensörlerden gelen sinyalleri kullanarak, çevresiyele etkileşim içerisinde olan robotlar ve sistemler tasarlayabilirsiniz. Tasarladığınız projeye özgü olarak dış dünyaya hareket, ses, ışık gibi tepkiler oluşturabilirsiniz. Arduino 'nun farklı ihtiyaçlara çözüm üretebilmek için tasarlanmış çeşitli kartları ve modülleri mevcuttur. Bu kart ve modülleri kullanarak projelerinizi geliştirebilirsiniz.

 

Arduino Nasıl Programlanır?

Arduino programlamak için wiring isimli programlama dili kullanılır. Kodları yazmak ve usb portundan karta aktarmak içinse iki ihtimal mevcut. Bilgisayarımıza Arduino Software (IDE) masaüstü uygulamasını yükleyerek kendi bilgisayarımızda çalışabiliriz.

 

Arduino Web Editörünü kullanarak online çalışabiliriz. Arduino web editörünün daha avantajlı olacağını söylemek yanlış olmaz. Çünkü çalışmalarımızı Arduino.cc sitesinde kayıtlı tutarak internete bağlı her bilgisayardan ulaşarak kolayca düzenleyebiliriz. Ayrıca web üzerinden sunulan diğer hizmetlere de ulaşabiliriz.

 

Wiring dili C dili ile benzerdir. C veya bundan türeyen dillerden birine aşina olanlar, wiring’i de kolayca kullanabilirler. Çocuklar ve yeni başlayanlar programlama için Scratch veya mBlock uygulamalarını kullanabilirler. Bu uygulamalar sürükle bırak yöntemi ile kod yazmayı, bu sayede de algoritma mantığının daha rahat anlaşılmasını sağlamaktadır.

Benzer Blog yazıları

Kodlama Dili Öğrenirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yeni yazılım dili öğrenmek sinir bozucu olabilir. İlerleme yolundaki zorluklar, öğrenme aşamasındaki kişiyi mesleğine başlamadan bırakmasına...Devamı…

Javascript Nedir ?

Javascript web sayfalarını interaktif hâle getirebilmek için geliştirilmiş bir kodlama dilidir. Kısaltması JS'dir. Sunucu tabanlı değ...Devamı…

Symfony Framework Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Bir web uygulaması veya web sitesi saf PHP'de veya framework’lerin biriyle oluşturulabilir. Uygulamanın karmaşıklık düzeyine, geli...Devamı…

Sunucu güvenlik servisleri sunucularınızı nasıl korur?

Her gün birçok web site saldırıya uğruyor. Günlük olarak ortaya çıkan yeni kötü amaçlı yazılımlar ve teh...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste