Backlink Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?

SEO çalışmalarının en önemli aşaması backlink, sitenizin hızlı şekilde arama motorlarında yüklermesini sağlıyor! 21 Mart 2019

SEO çalışmalarında çok büyük bir öneme sahip olan backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesinden aldığı geri bağlantıdır. Geri bağlantılar, bir web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki üstünlüğü üzerinde büyük bir etki yapar. Bu nedenle, bir web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmek için çok faydalı olduğu düşünülmektedir. 

 

Arama motorları, arama sonuçlarını görüntülemek için birden fazla faktör kullanarak sıralamaları hesaplar. Hiç kimse sonuçları listelerken arama motorlarının ne kadar ağırlık verdiğini kesin olarak bilmiyor, ancak kesin olarak bildiğimiz şey çok önemli oldukları.

 

Backlink doğal olmalı, bu bir web sitesinin kendi web siteleri için backlinkler oluşturmak için yapay yollar kullanmaması gerektiği anlamına gelir. Bağlantıların kalitesi, miktardan çok daha önemlidir.

 

Örneğin;

 

Web sitesi A bir restoran ve önde gelen bir yemek yorum blogu veya web sitesi, Web Sitesi B'den geri bağlantı alıyor. Bu backlink çalışması değerli, doğal ve alakalı bir geri bağlantıdır. B sitesi ne kadar değerli bir alan adına sahipse o kadar olumlu SEO etkisi olacaktır.

 

 

Backlink nasıl kullanılmalıdır ?

 

Link yerleştirmenin, arama motorlarının backlink otoritesini nasıl sıralamasında rol oynadığı düşünülmektedir. Bir web sitesinin sayfasındaki yazılı içerik bağlamında bir bağlantı varsa, arama motorlarının genel olarak web sitesinin içeriğiyle alakalı olmasının ve bağlantılardan daha fazla tıklanma olasılığının daha yüksek olduğu düşünülür. altbilgiler veya kenar çubukları gibi bir web sayfasında başka bir yere yerleştirilir.

 

Düşük kaliteli linkler ve spam

 

Arama motorları tarafından düşük etki alanı gücüne sahip olarak kabul edilen web sitelerinden veya web sayfalarından bağlantıların alınması, düşük kaliteli kaynaklar, uygunsuz veya spam olmanın herhangi bir birleşimi olmaları nedeniyle kendi web sitenizi cezalandırabilir. Tüm web sitenize geri dönerek daha fazla kaynak bulmanın, sitenizin arama motorlarının gözünde rütbe yetkisini artıracağını düşünme tuzağına düşmemeniz önemlidir. Miktardan daha önemli olan geri bağlantıların kalitesidir. Konuyla ilgili kendinizle alakalı olan yetkili sitelerden link almayı hedefleyin ve arama motorları sizi zaman içinde artan arama trafiğiyle ödüllendirecek.

 

Dofollow nedir ?

 

Varsayılan olarak tüm linkler dofollow’dur. Dolayısıyla, bir dofollow link oluşturmak için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

 

Nofollow nedir ?

 

Nofollow, arama motorlarının botlarına, verilen bağlantının arama motoru dizinindeki bağlantı hedefinin sıralamasını etkilememesi gerektiğini belirlemek için kullanılan bir HTML niteliktir. Bu özellik sayesinde kalitesi bilinmeyen web sitelerinin linki verildiğinde arama motoru sıralamasının bozulmaması sağlanır. Bu özellik Matt Cutts ve Jason Shellen tarafından 2005 yılında tanıtılan bir kavramdır.

 

Dofollow ve Nofollow farkları nedir ?

 

Nofollow link özelliği, arama motoru botunun bağlantıyı takip etmesine izin vermez. Yani bir linke nofollow eklediğinizde o site sizin sitenize zarar vermez. Genelde arama motorları bu özelliğe dikkat eder. Bu yüzden kaynağını bilmediğiniz bağlantılara link verirken bu özelliği kullanmanızda fayda var.

Benzer Blog yazıları

SEO Nedir?

Seo, web sitenizin değerini arttırarak, arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlar, böylece web sitenizin ziyaretçi ...Devamı…

Description Nedir?

İlk olarak SEO ; web sitenizi arama motoru sonuç sayfasıyla alakalı arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bir kelimedir. Başka bir deyişle ...Devamı…

SEO Optimizasyonu Nedir? Ne İşe Yarar?

SEO Optimizasyonu Nedir? SEO, arama motorlarında her zaman bulunabilmek adına yapılan iyileştirme ve bu iyileştirmelerle birlikte gerçekleştir...Devamı…

Site İçi SEO Nedir?

SEO nedir?   SEO organik arama motoru sonuçları aracılığıyla web sitenize trafik miktarını ve kalitesini artırmak amacıyla yapılan Arama...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste