Blockchain Nedir?

Bitcoin blockchain teknolojisinin kullanıldığı ilk uygulamadır. 15 Şubat 2019

Blockchain kavramını  birçoğumuz Bitcoin ile  duymuşuzdur. Çoğu kişi  tarafından Blockchain , Bitcoin ile aynı şeyler olduğu sanılıyordu. Bunun temel nedeni bu teknolojilerin aynı anda çıkmasıdır.Aslında Blockchain bitcoin altyapısını sağlayan büyük bir teknolojidir. Aslında Bitcoin ile Blockchain teknolojisi insanlara tanıtılmış ve bu şekilde ilk olarak Blockchain teknolojisi Bitcoin ile denenmiştir. 10 seneden beri kullanılan Bitcoin Blockchain teknolojinini sağlamlığını ispat etti.

 

2008 yılında Satoshi Nakamoto  takma adıyla kullanıcılar arası sanal para (Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System) isimli bir makale yayınlandı. Bu makalede ilk kez blockchain(chain of blocks) kavramı dünyaya tanıtıldı. Makalenin yazarı ve Blockchain teknolojisinin dünyaya yayan kişinin gerçek adı ve kimliği bilinmiyor. Zamanla bu kavram Blockchain kelimesi ile evrildi. En çok finans sektöründe kullanılmaya başlandı.

 

Peki Blockchain nasıl işler?

 

Blockchain teknolojisi bizlere verinin şeffaflığını ve güvenilirliğini vaat ediyor.  Blockchain verilerin bir merkezde değilde dağınık bir şekilde  ağ üzerinde çalışmasını sağlıyor. Bu özelliği ile aradaki aracıları kaldıracaktır. Bir proje  tasarımı yaptığınızı düşünün.Bu projenin çalınmaması için Türkiye’de bir patent şirketi tarafından  patentleme işlemi ve noter onayı gibi uzun süreli bir işlem yapmanız gerekiyor.Bu işlemde aracılar olarak bahsettiğimiz Noter ve patent şirketidir. Bu kuruluşlara para ödeyerek ve uzun bir süre uğraşarak tamamlıyorsunuz. Peki bu proje tasarımını aynısını Çek Cumhuriyeti’nde bir şirket yapıyor ve projenin ilk çıkış kaynağı(sahibi) siz olduğunuz halde bu projeyi yapmaya devam ediyorlar. Bunun için bir hukuksal süreç başlatmanız gerekiyor. Bu süreç için belirli bir miktar para ve zaman harcamamız gerekiyor. Hatta sizin aldığınız patentin Çek Cumhuriyeti’nde geçerliliği nedir? Bu gibi sorunlar çıkıyor.

 

Yukarıdaki sorunu çözmek aylar hatta yıllar sürebilecek iken Blockchain teknolojisi ile 1-2 dakika gibi kısa sürede ve çok daha az maliyet ile çözecektir.Blockchainde siz yaptığınız tasarımı ağ üzerinden tüm ağlara dağıtıyorsunuz. Bu tasarımın sizin olduğu bilgisi tüm ağa yayılıyor.Merkezi değil dememizden kasıt da tamda budur. Yani bilginiz tüm ağlarda var. Projenizin sizi olduğunu kanıtlamanız çok kolay çünkü milyarlarca veya milyonlarca şahidiniz var. Blockchain teknolojisi tüm ağı kontrol ederek tasarımın sizin olduğunu ispatlamış oluyor.

 

 

Ağ üzerinden birileri benim verimi değiştirse ne olacak?

 

Blockchain’deki zincir mantığı da burada işliyor. Ağ üzerinden yaptığınız işlemler bir zincire şifrelenerek ekleniyor ve bu veriler düzenlenemiyor ve silinemiyor. Zincir zamanla büyüyor.Her zincir bir önceki işlemden bilgi barındırarak değiştirilmesi engelleniyor. Bir kişinin sizin verilerinizi değiştirebilmesi için  tüm ağları hacklemesi gerekiyor ve bu da imkansız bir durum.Ağınızın popülasyonunun  1 milyon olduğunu düşünün. Biri sizin bilginizi değiştirebilmesi için öncelikler 500.001 ağı ale geçirmesi gerekiyor ve bu ağlardaki bilgileri değiştirebilmesi gerekiyor.Tabi bu da yetersiz kalıyor. Birde blogun zincirindeki şifreleri çözmesi gerekiyor. Sisteme müdahale etmek isteyen kolay bir şekilde tespit edilerek ağ dışı kalıyor.

 

Düşünsenize veriniz var ve bu bilginize hiçbir kurum ve devlet müdahale edip manipüle edemiyor. İşte bu yüzden Blockchain teknolojisi geleceğin teknolojisi olarak görülüyor. Bu teknoloji sayesinden çok uzun bir süreç alan işlemler dakikalar veya saniyeler içinde tamamlanmış oluyor. Bu teknoloji dünyamıza tamamen yayıldığında bazı meslekler yaşamını yitirecektir.

 

 

Benzer Blog yazıları

Sass nedir ? Neden kullanılır ?

SASS ( Syntactically Awesome Style Sheets ), en popüler CSS ön-işlemcilerinden biridir. Kendi resmi sitesinde ki bilgiye göre...Devamı…

API Nedir? Nasıl Çalışır?

API, iki uygulamanın birbiriyle iletişime geçmesini sağlayan bir yazılım aracı olan Application Programming Interface ( Uygulama Programlama Ar...Devamı…

Progressive Web Uygulaması

PWA(Progressive Web Uygulaması), kullanıcılara bir web tarayıcısı aracılığıyla "uygulama benzeri" deneyimler sunmak için modern web y...Devamı…

Android Studio Nedir?

Android Studio Nedir? Android Studio Android işletim sistemi üzerinde çalışma yapmamıza,uygulama geliştirmemize yarayan geliştirme platfo...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste