Bug nedir ?

Bir bilgisayar programı veya sistemde oluşan, istenmeyen/hatalı sonuçlara sebep olan yanılgı, kusur, başarısızlık veya arızanın yerine software bug denir.

İngilizce “böcek” anlamına gelen bug, ilk Defa 1878 yılında Thomas Edison tarafından bir terim olarak kullanılmıştır. 2018 yılında açık arttırma ile satılan bir mektubunda, Edison bug kelimesini tekniksel bir işlev bozukluğunu anlatmak için kullanmıştır.

 

Bu sözcük 1800’lü yıllardan beri sistemlerde oluşan hataların tanımlanmasında terim olarak kullanılıyor. Bilgisayar işiyle uğraşanlar ise bu kelimeyi “software bug” başka bir deyişle “yazılım hatası” olarak biliyorlar.

 

Software Bug tanımı: Bir bilgisayar programı veya sistemde oluşan, istenmeyen/hatalı sonuçlara sebep olan yanılgı, kusur, başarısızlık veya arızanın yerine software bug denir.

 

Bu hatanın ayıklanma ve düzeltilme işlemine ise “debugging” denmektedir. Çoğu hata bir programın kaynak kodunda veya dizaynında oluşmaktadır. Sistem üzerindeki hata miktarı öngörülenden fazlaysa ve sistemin çalışmasını etkiliyorsa buggy terimi kullanılır.

 

Anlayacağınız bir programın/sistemin doğru bir şekilde çalışabilmesi için bugsız olması şarttır.

 

 

Böcek efsanesi nasıl oluştu ?

 

İnsanların bir çoğu bug teriminin 1950’li yıllarda harbi bir böcekten geldiğini düşünmektedir. 1947 yılında Harvard Üniversitesi’nde röle anahtarına sıkışan bir güve, Amerikan Donanması’na değin Mark II bilgisayarının çökmesine sebep olmuştur.

 

Teknisyenlerin çabasıyla çıkarılan böcek bugün dahi hayli Meşhur olsa da, bu kelimenin kökeni yukarıda da bahsettiğimiz gibi Thomas Edison’dan gelmektedir.

 

 

Donanım Kaynaklı Bug

 

Son zamanlarda donanım kaynaklı bugların ortaya çıkma sayısı oldukça azalmıştır. Karmaşık yapısına rağmen geçirdiğimiz yıllar içerisinde bilgisayarlar üreticileri bilgisayarları oldukça iyi şekilde kontrol etmiş ve hangi durumlarda donanımların hatalara sebep olabileceğine ince hesaplar sonucunda ulaşmıştır.

 

Bu nedenle donanım kaynaklı yapılan hatalar son zamanlarda artık hemen hemen yok denecek kadar az görülmektedir. Donanım üzerinde meydana gelen buglar ilk aşamada  yazılımlarla giderilmeye veya optimize edilmeye çalışılır. Yazılımsal olarak sorunun giderilemediği taktirde hatalı olan donanımların tamir edilmesi veya yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

 

Yazılım Kaynaklı Bug

 

Bugların birçoğunun meydana gelmesinin nedeni çoğunlukla yazılımların hazırlanması aşamasında yazılımcılar tarafından yapılan veya gözden kaçan hatalardır. Genellikle her kullanıcının yaşadığı yazılımsal bug'ların giderilmesi nihayet aşama basittir. Bir yazılımda bug bulunduğunda bunu giderecek yazılımcıya erişilir. Yazılımcı kaynak kodları arasında bir inceleme gerçekleştirdikten sonra hataya neyin sebep olduğunu analiz eder ve bu hatanın çözümü için nihayet kullanıcıların yapabileceği işlemleri aktarır veya henüz otomatikleştirilmiş bir çözüm olarak yama ( patch ) yayınlar. Bu yamayı bilgisayarlarına yükleyen kullanıcılar kodlar üzerinde hiçbir farkındalık yapmasına lazım kalmaksızın değişiklikler otomatik olarak yapılır ve konu çözüme ulaştırılır.

Benzer Blog yazıları

Wordpress Sisteminin Avantajları

WordPress açık kaynak kodlu  bir sistemdir ve bu sistem Matt Mullenweg tarafından kurulmuş ve 2003 yılından kullanılmaya başlamış. Word...Devamı…

PHP Programlama Dili

PHP sunucu taraflı çalışan bir dildir. İlk kez 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından oluşturulmuştur. PHP'nin geliştirilmesi PHP topl...Devamı…

REST API Nedir?

REST web üzerindeki bilgisayar sistemleri arasında standartlar sağlayarak sistemlerin birbirleriyle iletişim kurmasını kolaylaştıran mimari bir s...Devamı…

Hadoop Nedir?

Hadoop, kümelenmiş sistemlerde çalışan büyük veri uygulamaları için veri işlemeyi ve depolamayı yöneten açık ...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste