C# Nedir? Nerelerde Kullanılır?

C#, Microsoft tarafından geliştirilmekte ve desteklenmekte olan, C++’ın gücünü ve Visual Basic’in kullanıcı dostu yapısını birleştiren bir dil olarak ortaya çıkmıştır. 10 Aralık 2020

C# Nedir?

C#, Microsoft tarafından geliştirilmekte ve desteklenmekte olan, C++’ın gücünü ve Visual Basic’in kullanıcı dostu yapısını birleştiren bir dil olarak ortaya çıkmıştır. .Net Framework ile derlenen kodlar “.exe” uzantılı çalıştırılabilir uygulamalara dönüşürler. Nesne tabanlı programlama dillerinden biri olan C#’a Java, C++ veya C diliyle daha önceden uygulama geliştirmiş bir programcı kısa sürede adapte olabilir ve yazım kurallarına (syntax) alışabilir.

 

C# Özellikleri

  • Güçlü tipleme kontrolü, dizin sınırları kontrolü ve tanımlanmış değişkenlerin kullanım tespiti gibi özellikler barındırır.
  • Programcı portatifliğine sahiptir.
  • Sunucu ve gömülü sistemler için tasarlanmıştır.
  • C, C++ ve Java dilini kullananların rahatlıkla alışabilecekleri bir kullanım dizaynına sahiptir.
  • Esnek yapısı itibariyle C sharp ile geliştirilen bir uygulama masaüstünde, web’de, mobil platformda kullanılabilir.
  • C++ ile aynı komut setini kullandığından güçlü bir yapıya sahiptir.
  • Göze sade gelen yazılım dilinin sunduğu kullanım kolaylığı ile uygulamalar daha kısa sürede yazılabilir.
  • Nesne tabanlı bir programla dili olduğundan soyutlama, paketleme, çok biçimlilik gibi özellikler taşımaktadır.

 

C# Nerelerde Kullanılır?

Masaüstü

Masaüstü uygulamalar 2010 öncesi dönemde çok popülerdi. Çoğu firma kendi uygulamalarını yaptırır, karşılaştıkları problemlere çözümleri masaüstü yazılımlar ile üretirlerdi. Günümüzde bulut sistemlerin yaygınlaşması ve daha kullanışı hale gelmesiyle önemini yitirmiştir. Günümüzde kendi içlerindeki iş akışını masaüstü uygulamalarından takip eden işletme ve mağazalar olsa da sayıları her geçen gün azalmaktadır. Test amaçlı ufak botlar ve yapılan işi kolaylaştıracak ufak araçlar için kullanışlıdır.

 

Web

Günümüzde yaygın olarak MVC (Model-View-Controller) ile birlikte kullanılmaktadır MVC bir programlama dili değil, yazılım mimarisidir. Oluşturulan projenin tasarımıyla kodlarının birbirinden ayrılır. MVC ile profesyonel web uygulamaları, web siteleri yazabilirsiniz. C# ile kendi web servislerinizi de kolayca oluşturabilirsiniz.

 

Mobil

Yaygın olarak Xamarin ile beraber kullanılmaktadır. Microsoft’un cross platform mobil uygulama geliştirme kütüphanesi Xamarin’i almasıyla beraber C# uyumluluğu daha yüksek seviyeye çıkmıştır. Xamarin ile Android, iOS ve Windows Phone sistemlere uygulama geliştirebilirsiniz.

 

IoT

Windows 10 IoT sürümüyle beraber başta Raspberry Pi olmak üzere birçok geliştirici kartına kurulum yapıp Universal C# uygulamalarınızı geliştirebilirsiniz.

Benzer Blog yazıları

W3C Nedir? W3C Standartlarının Önemi Nelerdir?

Web’in gelişmesine en büyük katkıyı veren kuruluşlardan biri olarak ön plana çıkan W3C genel anlamda Web’in ortaya k...Devamı…

Bug nedir ?

İngilizce “böcek” anlamına gelen bug, ilk Defa 1878 yılında Thomas Edison tarafından bir terim olarak k...Devamı…

Algoritma Nedir?

Bir algoritma  belirtilen eylemlerin bir dizisini yürütmeye dayanarak bir problemi çözmek için bir prosedür vey...Devamı…

Genel Kamu Lisansı - Linux Nedir?

GNU GPL olarak da bilinen GPL veya Genel Kamu Lisansı, en yaygın kullanılan ücretsiz yazılım lisansıdır. GNU Projesi için Özgür ...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste