Çocuklara Kod Öğretmenin Önemi Ve Nedenleri

Çocukların problem çözme ve eleştirel becerilerini geliştirerek daha erken yaşta gelişmelerini sağlar. 27 Şubat 2020

Kodlama, belirli bir görevi gerçekleştirmek için bilgisayara talimat verme yöntemidir. Ayrıca, "yazılım programlama" veya "bilgisayar programlama" olarak anıldığını duymuş olabilirsiniz. Bu talimatlar, bilgisayarların anlayabileceği bir “bilgisayar dili” kullanılarak iletilir. Bu diller görsel bloklar, Java, Python ve C'yi içerir. Kodlamayı öğrenmek, problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerini genişletir, bu da çocukların bu becerileri gençken geliştirmelerini sağlar.

 

Çocukların kod yazmayı öğrenmesi zor mu?

Çocukların kodlamayı öğrenmelerine yardımcı olmak zor görünebilir, ancak bunu kolaylaştıran akıllı hizmetler vardır. Örneğin, Scratch ve Tynker, kodlamayı sindirilebilir ve eğlenceli hale getiren yenilikçi görsel kodlama dilleri sağlar.

 

Çocuklar Neden Kod Öğrenmeli?

 

Kod günümüz dünyasının her alanında devrim yaratıyor; kendi kendine giden arabaları, robot destekli cerrahiyi, sosyal medyayı, yeni işleri ve daha fazlasını düşünün. Kodlamayı seçmek, çocukların geleceklerinin daha iyi mimarları olmalarına yardımcı olur.

 

1. Kodlama dünyada en çok kullanılan dillerden biridir

 

Yakın zamana kadar Dünya genelinde kullanılan tek dil İngilizce iken; günümüzde ve belki de yakın gelecekte ortak kullanılan, hatta en değerli dil kodlama dilidir.


2. Kodlama problem çözmeyi öğretir


Tüm resme nasıl bakılacağını ve sorunun farklı bakış açılarından nasıl çözülebileceğini gösterir.
Her Kodlama atölyesinin hedefi; Hata yapmak ve eğlenmek için buradayız. İkincisi ilk olmadan mümkün olmazdı.

 

3. Kodlama eleştirel düşünmeyi teşvik eder


Kodlama, problemleri sayısız küçük problemlere bölmeye yardımcı olur; size büyük problemlerle donup kalmamanızı, onları daha küçük parçalara ayırarak, küçük sorunlara çözümler bularak anlamanızı öğretir. 

 

robotik kodlama

 

4. Kodlama analitik düşünceyi teşvik eder


Çevrimiçi olarak birçok tanım bulacaksınız; ancak tek bilmeniz gereken analitik düşüncenin matematik, mantık ve algoritmaların unsurlarını içermesidir.
Kodlamayı çocuklara öğretmek, erken yaşta yetiştirilirse, zihinlerini, her türlü problemi çözme zamanı geldiğinde, hatta oldukça faydalı olacak şekilde çerçeveleyecek olan analitik düşünmesini teşvik eder.

 

5. Akılları hikaye anlatıcılığına yönlendirir


MIT tarafından geliştirilen görsel bir dil olan Scratch gibi çocuklar için tasarlanmış birkaç araç vardır . Scratch sayesinde çocuklar video oyunlarının “öteki tarafında” görülebilir ve karakterlere şekil verebilir, hikayeler ve ayarlar yaratabilirler.

 

6. Kodlama fikirlerin şekillenmesini sağlar


Herkesin bir fikri vardır. En büyük fark, yalnızca birkaç kişinin gerçekten bunları gerçekleştirebilmesidir. Kodlama onları gerçekleştirmeye izin verir . Kodlayabilen insanlar fikirlerini uygulamaya koyabilir. 

 

7. Kodlama yaratıcılığı teşvik eder


Çocuk hayal ettikleri herşeyi gerçekleştirmeye izin veren bir araç olarak programlama üzerinden kendini ifade edebilirler.

 

çocuk kodlama eğitimi

 

8. Kodlamayı çocuklar daha hızlı öğrenir


Dijital çağın yerlilerine yani çocuklara bakarsak, bazı araçların kullanılmasına şaşırtıcı bir yatkınlık gösterdiklerini görüyoruz .İşte tam da bu yaşlarda onları harekete geçirmek ve kodlamayla tanıştırmak zorundayız.

 

9. Kodlama bilinçli tüketici olmaya yardımcı olur


Teknolojiyi anlamak, teknolojiyi kullanmakla aynı şey değil; bu çok önemli bir nokta. Çocukların günümüz teknolojilerine doğup büyümeleri ve onları kullanmaya yatkın olmaları, onları anladıkları anlamına gelmez.

 

Benzer Blog yazıları

IDE Nedir? Neden Kullanmalıyız?

Bir IDE veya Entegre Geliştirme Ortamı, programcıların bilgisayar programı yazarken kullandığı farklı programlama dillerini birleştirmelerini sağlar. ...Devamı…

Arduino Nedir? Arduino İle Neler Yapılabilir?

Arduino Nedir? Arduino İtalyan elektronik mühendisleri tarafından açık kaynak kodlu geliştirilen, isteyen herkesin baskı devreleri indire...Devamı…

Ruby Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ruby Nedir? Ruby programlama dilinin çalışmaları Asya kıtasında 1993 yılında başlanmıştır. Nesneye yönelik, esnek ve dinamik olan bu prog...Devamı…

Visual Studio Code Nedir?

Günümüzde programlama dilleri bağımsız bir alana taşınmaya başlanmıştır. Bir programlama dili ile geliştirme yapmak için her t&u...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste