Codeigniter nedir?

Codeigniter nedir? Codeigniter Php ile dinamik web uygulamaları geliştirmek için geliştirilmiş bir frameworktür. 11 Temmuz 2019

Codeigniter nedir? Codeigniter Php ile dinamik web uygulamaları geliştirmek için geliştirilmiş bir frameworktür. Codeigniter projesi ilk çıktığında Ellislab şirketi tarafından ortaya çıkarılsa da 6 Kasım 2014 tarihinden beri British Columbia Teknoloji Ensitütü’ sü yönetimi altında  geliştirilmeye devam etmektedir.

 

Framework nedir?

 

Bilmeyenler için Framework  kavramından bahsedecek olursak bana göre Framework Amerika’ yı yeniden keşfetmemektir. Frameworkler bir çok yazılım projesinde ortak olarak bulunan yapıları içinde bulunduran ve bunu biz geliştiricilerin kullanımına açarak geliştirme aşamasında hız kazanmamızı sağlayan yazılım projeleridir. Framework yapısını inşası tamamlanmış bir bina olarak düşünebilirsiniz. Geliştiricilere sadece bu binanın dış görünümüne anlam katmak(projesine odaklanmak) kalır.

 

Codeigniter avantajları nedir?

 

* Codeigniter yaygın olarak ihtiyaç duyulan görevler için zengin bir kütüphane sunmanın yanı sıra bu kütüphanelere erişmek için basit bir arayüz ve mantıktsal yapı sağlayarak, hızlı projeler geliştirilmesini sağlar.
* Codeigniter, yapılacak bir işlem için gereken kod miktarını en aza indirerek projeye yaratıcı bir sekilde odaklanılmasını sağlar.
* Codeigniter hafif (çok fazla kaynak tüketmeyen) bir frameworktür. Core sistem sadece birkaç küçük kütüphane gerektirir(Daha fazla kaynak tüketen diğer frameworklerin aksine). Codeigniter belirli bir işlem için geliştiricinin ihtiyaçlarını temel alır ve istek üzerine kütüphaneler dinamik olarak yüklenir, bu nedenle temel sistem oldukça yalın ve oldukça hızlıdır.
* Codeigniter veritabanı bağlantısı, dosya yükleme, oturum yönetimi gibi işlemleri basit bir şekilde gerçekleştirmenize olanak sağlayan bir frameworktür.
* Bünyesinde bulunan helperlar, libraryler ve güvenlik önlemleri sayesinde geliştiricinin işini oldukça kolaylaştırır.

 

 

Codeigniter’ın özellikleri nelerdir?

 

* MVC (Model- View- Controller) temelli sistem.
* Son derece hafif. (Kaynak tüketimi az)
* Birkaç platform desteği ile tam özellikli veritabanı sınıfları.
* Sorgu oluşturucu veritabanı sistemi.
* Form ve veri doğrulaması.
* XSS (Cross Site Scripting) ve güvenlik filrelemesi.
* CSRF (Cross Site Request Forgery) güvenlik koruması.
* Oturum yönetimi.
* Esnek URI sistemi
* Dosya yükleme sınıfı. (Birkaç satır kod ile kolaylıkla dosya yükleyebilirsiniz)
* Pagination (Birkaç satır kodla sayfalama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.)
* Captcha güvenlik önlemiyle formlarınızı saldırılardan kolaylıkla koruyabilirsiniz.

 

Codeigniter’ı nasıl öğrenirim?

 

Codeigniter ile geliştirme yapmaya başlamak için,
* Temel seviyede HTML/CSS bilgisine,
* Orta seviye PHP bilgisine ihtiyaç vardır.

Benzer Blog yazıları

Java Sunucusu Sayfası

Java Sunucusu Sayfası (JSP), Web sayfasında gönderilmeden önce Web sayfasını değiştirmek için Web sayfasında belirtilen ve Web sunucu...Devamı…

Hadoop Nedir?

Hadoop, kümelenmiş sistemlerde çalışan büyük veri uygulamaları için veri işlemeyi ve depolamayı yöneten açık ...Devamı…

Symfony Framework Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Bir web uygulaması veya web sitesi saf PHP'de veya framework’lerin biriyle oluşturulabilir. Uygulamanın karmaşıklık düzeyine, geli...Devamı…

Web Yazılımcısı Olmak

Web geliştirme, web sitelerinin inşası ve bakımıdır; Bir web sitesinin harika görünmesi, hızlı çalışması ve sorunsuz bir kullanıcı de...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste