.Com.tr’deki Köklü Değişiklikler Nelerdir?

Türkiye'yi temsil etmesi dolayısıyla ülkemizin adının yaygınlaşmasına vesile olacaktır. 22 Ocak 2020

.Com.tr’deki Köklü Değişiklikler Nelerdir? 

 

Internete ufak da olsa ilgi duyan herkes alan adlarının ne işe yaradığını bilir. “.tr” uzantılı alan adlarının tahsisini, Orta Doğu Teknik Üniversitesi 1990 yılında IANA/ICANN’den aldığı uluslararası yetki ile “Nic.tr” üzerinden sağlamıştır. Bilindiği üzere yakın zamana kadar com.tr alan adları sadece “nic.tr” üzerinden alınabiliyordu.  

21 Aralık 2018 tarihinde imzalanan sözleşme ile “.tr” kayıt otoritesi yetkisini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)'na devretti; gerekli hazırlıkların yapılması için de 2020 Ağustos ayına kadar zaman istedi. Nic.tr kapanıp yerine TRABİS’in (.tr Ağ Bilgi Sistemi) faaliyete geçeceği ön görülüyordu.  

23 Aralık’ta yeni alan adlarının alımının ve mevcut alan adlarının yenilenmesinin 3 ay içerisinde durdurulacağını söylemesi ile beraber; alan adınızı ya yeni sistemimiz METUnic’ ya da farklı bir barındırıcı firmaya taşımanız gerekmekte içerikli bir bildirimde bulundu. “.tr” uzantılı alan adı sahipleri kendilerine alan adlarını barındıracak firma arayışına girmeye başladı.

 

alan adı

 

.Com.tr yerine sadece .tr mi kullanılacak? 

 

Bilindiği kadarı ile Türkiye, 1990 yılında TÜVAKA (Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı) tarafından alınan karar doğrultusunda "ikinci düzey alt alan adı modeli" ni benimsemiştir. Dolayısıyla, "alanadı.tr" biçiminde alan adı kaydı yapılmamaktadır. Zira “nic.tr” ve “tsk.tr” gibi ikinci düzey alt alan adı modelini kullanmayan web sitelerinin de mevcut oluşu akıllarda acaba sorusuna neden olmakta. 

 

.tr domain

 

.Tr alan adının avantajı ne olacak? 

 

İnternete ilgi duyan arkadaşlarım ve duyarlı müşterilerim bu soruyu sıkça sormaktalar. Örneğin Almanya .de, İngiltere .co.uk, Amerika .us, Kazakistan .kz, Fas .ma domain uzantısını kullanmakta. Türkiye ise .com.tr uzantılı alan adını seçmiş durumda. Rusya vd. ülkelerde .com.ru, .com.az .com.ua gibi isimler mevcut. Bizde neden her iki isim yok diyeceksiniz. Bu konuda dedikodu nevinden birçok  yorum mevcut. Bunlardan en doğrusu Türkiye'nin 1990 yılında TÜVAKA'ya (Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı) yapılan başvuru sonucunda ikinci düzey alt alan adını benimsemiş olması. Türkiye de .com.tr alan adının tescili için birçok belge talep edilmekte. Bu alanda da devletimizin engelleyici, prosüdürel yapısı karşımıza çıkmakta. Oysaki birçok ülke hatta Moldova, Ermenistan, İsrail gibi ülkeler bile ülkesine ait alan adı uzantısının yurt içi ve yurtdışı satışını teşvik etmekteler.  Bu durumu ülkeleri açısından bir tanıtım aracı ve gelir kapısı olarak görmekteler.  

 

Peki .tr alan adının avantajı ne olacak? 

 

 Türkiye'yi temsil etmesi dolayısıyla ülkemizin adının yaygınlaşmasına vesile olacaktır. Bunu bir nevi internet bazlı kültür ihracı olarak değerlendirebiliriz. Örneğin; Doğu Afrika da küçük bir ülke olan Cibuti (Djibouti) .dj uzantısı ile dünyaya adını duyurmuş 800.000 nüfuslu küçük bir ülkedir.  

Benzer Blog yazıları

.de Domain’i Nasıl Alınır?

.de Domain’i Nasıl Alınır?  Her web sitesinin akılda kalan bir isme ihtiyacı vardır. Domain satın almak için anlatacağımız adımlar...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste