CSS3 Nedir?

CSS3, CSS'in daha önceki sürümleri üzerine geliştirilmiş üçüncü sürümüdür. 13 Aralık 2019

CSS3, CSS'in daha önceki sürümleri üzerine geliştirilmiş üçüncü sürümüdür. CSS (Cascading Style Sheets) ise, web sitelerimize görsel güzellik katmamızı sağlayan, HTML’e ek olarak metin ve format biçimlendirmemize olanak sağlayan bir web teknolojisidir. CSS kodlarını kullanarak, hazırlanan site tasarımları, HTML‘in bize kısıtlı olarak sağladığı görünümlerden, daha cezbedici bir görünüm sağlar. Bu tasarımlardaki sınır tamamen kendinizsiniz.

CSS kodları, HTML kodlarının içine yazıldığı gibi, ayrı bir CSS dosyası oluşturularak da işlem yapılabilir. Fakat günümüzde artık bu seçenek tercih edilmemektedir. CSS dosyalarını, ayrı dosyalarda saklamak, bizleri farklı HTML sayfalarında tekrar tekrar yazma yükünden kurtarır.

Basamaklı stil sayfaları (CSS) web belgelerine stil (örneğin, yazı tipleri, renkler, boşluk) eklemek için basit bir mekanizmadır.

CSS3, basamaklı stil sayfaları dilinin en son evrimidir ve css2. 1'i genişletmeyi amaçlamaktadır. Yuvarlatılmış köşeler, gölgeler, degradeler, geçişler veya animasyonlar gibi çok sayıda yeni özellik ve eklemenin yanı sıra çok sütunlu, esnek kutu veya ızgara düzenleri gibi yeni düzenler de getiriyor.

# 1. CSS3 seçiciler

# 2. CSS3 renkleri

# 3. Yuvarlatılmış köşeler: sınır yarıçapı

# 4. Gölgeler

# 5. Metin Gölge

# 6. Doğrusal Degradeler

# 7.Radyal Degradeler

# 8.Çoklu Arka Plan Resimleri

 

Yeni bir kullanıcı etkileşimi sözde sınıf seçici eklendi: hedef seçici. Kullanıcı aynı sayfa bağlantısını tıklattığında kullanıcının dikkatini bir metin aralığına çekmek için, aşağıdaki ilk satır gibi bir kural güzel çalışır; bağlantı ikinci satıra, vurgulanan açıklığa üçüncü satıra benzeyecektir.

Son derece etkileşimli çevrimiçi sayfalar oluşturmanıza yardımcı olmak için CSS3, tasarım sürecinde daha fazla seçenek sunmadaki önemi nedeniyle şiddetle tavsiye edilir. Ürün ve hizmet pazarlama, web tasarım önemli bir rol oynar; bir site keşfetmek ve bir web sitesi daha sık tekrar potansiyel müşteriler çekecek bir şekilde oluşturulmalıdır.

 

Avantajlar

 

CSS3 tek web geliştirme çözümü olmasa da, çeşitli nedenlerle daha büyük avantajlar sağlar.

Özelleştirme - Bir web sayfası özelleştirilebilir ve değişiklikler sadece modüler bir dosya değiştirerek tasarım oluşturulur.

Bant genişliği gereksinimleri-sunucu bant genişliği gereksinimlerini azaltır, bir siteye masaüstü veya elle tutulan cihazlarla erişildiğinde hızlı indirme süresi verir ve gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Tutarlılık-web sitesinde gezinme öğelerinin tutarlı ve doğru bir şekilde konumlandırılmasını sağlar.

Çekici – video ve grafik ekleyerek siteyi daha çekici hale getirir.

Görüntüleme-çevrimiçi videoların üçüncü taraf eklentileri kullanılmadan izlenmesini sağlar.

Görünürlük-etkili çevrimiçi sayfalar tasarlayarak marka görünürlüğünü artırma fırsatı sunar.

Cost Effective-bu maliyet-etkin, zaman tasarrufu ve çoğu tarayıcı tarafından desteklenmektedir.

Benzer Blog yazıları

Güzel Web Tasarım

Her yeni günde gelişen, değişen internet dünyasında yer alan her kurum veya kişi, kimliğini yansıtacak olan web sitesinin öncelikle ...Devamı…

Foundation Framework Nedir?

Foundation Framework Nedir? Modern bir HTML5 framework’ü olan Foundation, hem mobilde hem de masaüstünde web geliştiricilerinin ...Devamı…

Web Geliştirici ve Web Tasarımcı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Web teknolojileri kariyerine başladığınız da iki farklı yoldan birini seçmek durumundasınız. Bu iki yol: web tasarımcıları ve we...Devamı…

Özel Web Tasarım Neden Avantajlıdır?

Dijital çağın en büyük kazanımı hiç kuşkusuz fiziksel yaşama sağladığı  büyük kolaylıklar ve tabi müthiş &...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste