Ders 4: PHP Sabitleri nelerdir? PHP Sabiti Örnekleri Nelerdir?

PHP sabitlerine bazı yazılımcılar class, bazı yazılımcılar ise fonksiyon diyebilirler. 27 Şubat 2020

PHP sabitleri bazı yazılımcılar tarafından class veya fonksiyon olarak adlandırılsada, hepsinin çıkacağı kapı PHP sabiti oluşturmaktır. Sabit oluşturma işlemimiz “define( )” komutu ile başlar, içeriğinde yazdığınız php komutları ile devam eder. Bir kaç örnek ile ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

 

PHP Sabiti Örnekleri

 

PHP sabiti örnekleri bir çok türde çoğaltılabilir. Ama teknik olarak ikiye ayrılır. Tekli ya da çoklu(dizi) olarak sabit tanımlama.

 

PHP Tekli Sabit Tanımlama:

Bu yöntemle tek bir sabit tanımlanarak değişkeni kullanabiliyorsunuz. Böylece kuracağımız sistemin bir çok yerinde sacede sabit ile içeriği çekebiliriz.

<?

define(“CUMLEM”, “PHP öğrenmesi en kolay dildir.”);

echo CUMLEM;

//CUMLEM diye bir sabit oluşturduk ve içine cümle ekledik. Echo karşılığında gelecek olan “PHP öğrenmesi en kolay dildir.” olacaktır. Sabit ismini büyük yazdık ve çağırırkende büyük yazarak çağırdık. Buna dikkat edilmesini istemezsek eğer :

define(“CUMLEM”, “PHP öğrenmesi en kolay dildir.”, true);

echo cumlem;

//Bu şekilde yazmamız gerekir, “cümlem” olarak veya “CUMLEM” olarak çağırmamız arasındaki farkı ortadan kaldırdık.

?>

 

PHP Çoklu Sabit Tanımlama:

 

Bazen tek değişken tanımlamak işimizi hızlı ve kolay yapmamıza engel olabilir. Bu sebeple değişkenlerimiz doğrulamalı ve birden fazla olabiliyor; yani bir diziye ihtiyacımız olabiliyor. Bu durumda çoklu sabit tanımlamamız gerekiyor.

 

<?

define(“deneme”, [

    “Bu”,

    "Bir”,

    “Denemedir.”

]);

echo deneme[0];

//PHP de sıralamalar siz değiştirmediğiniz sürece her zaman "0" dan başlar. O nedenle “deneme[0]” yazdık. Karşılığında ekrana yazdırılacak olan ise “Bu” olacaktır. Eğer “deneme[2]” çağırsaydık gelen “Denemedir.” olacaktı.

?>

Benzer Blog yazıları

Ders 9: PHP ve MySQL Veritabanı İlişkisi

Yazımızda PDO kullanarak MySQL bağlantısı kurduktan sonra sırayla veri ekleme, veri güncelleme, veri silme ve veri çekme işlemlerini yapac...Devamı…

Ders 1: PHP nedir? En Basit Nasıl Öğrenilir?

Bir websitenin temel hatlarını HTML kullanarak oluşturabilir; JavaScript ve CSS kullanarak daha modern bir görüntü ve işlev kazand...Devamı…

Ders 3: PHP Fonksiyonları ve Kullanımları

PHP yazılım dilinde fonksiyonlar hem elverişli kod yazmanıza hem de kod karmaşasından kurtulmanıza yardımcı olur. PHP fonksiyonlarını kullanarak daha ...Devamı…

Ders 2: PHP Değişkeni Nasıl Oluşturulur? Çeşitleri Nelerdir?

Bir veriyi PHP dilinde tanımlamak, tanımladığınız veri ile işlem yapmak, başka sayfaya veriyi göndermek değişkenler ile başlar. PHP değişkenleri ...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste