Ders 6: PHP Döngüleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Döngüler PHP kodlamada işimizi çok kolaylaştıran özelliklerin başında gelir. 04 Mart 2020

PHP'de kod yazarken işimizi en çok kolaylaştıran işlem döngüler olacaktır. PHP Döngüleri sayesinde 100 hatta 1000 satırlık kod bloğunu 5-10 satıra indirebilirsiniz. Dört farklı döngü çeşidi vardır. Sırayla hepsini inceleyelim.

 

While Döngüsü Kullanımı

 

While döngüsü ile belirtilen koşul sağlanana kadar döngü içerisine yazdığınız kodlar çalışır. Koşul sağlandığında döngü durur ve kod bloğunuzdaki bir sonraki işlem sıraya alınır. Örneğimiz: 

<?

$sayim = 1;

while($sayim < 5){

echo “sayı 5’den küçük.”;

$sayim ++;

}

Yukarıdaki kod bloğunu sırayla inceleyelim. Bir sayı belirledik ve bu sayı üzerinden bir döngü oluşturduk. Döngü çalışması ise sayı 5 den küçük olduğu sürece olacaktır. Sonda yazdığımız “$sayim++;” kodu ise her döngüye girdiğinde sayıyı 1 arttırmaya yarar. Yani ekrana 4 kere “Sayı 5 den küçük” yazdıracaktır. 

?>

 

Do-While Döngüsü Kullanımı

 

Do-while Döngüsü mantıken while döngüsünden hiç farkı yoktur. Örneğimizi verelim ve birlikte anlayalım :

<?

$sayim = 1;

do{

echo “sayı 5’den küçük.”;

$sayim ++;

}while($sayim < 5);

?>

Yine while döngüsündeki gibi ekrana 4 kere “sayı 5’den küçük.” yazdıracaktır.

 

For Döngüsü Kullanımı

 

For döngüsünde koşullu olmaktan daha çok bizim istediğimiz kadar döngüyü çalıştırabiliriz. Bir alt sınır ve bir üst sınır belirleyerek o sınırın arasında istediğimiz işlemleri yaptırırız. Örnek ile devam edelim:

<?

for ($sayim = 0; $sayim < 10; $sayim++) {

    echo “Döngü çalıştı”;

}

Yukarıda yaptığımız işlemler sırası ile şu şekilde: ilk olarak $sayim degerini 0 yaptık. Sonrasında döngünün $sayim degeri 10’un altında olduğu sürece devam etmesini sağladık. En sonda ise her döngü işlediğinde $sayim değerini 1 arttırdık. $Sayim 0 ile 9 arasında ekrana yazıldığı için toplamda 10 kere ekrana “Döngü çalıştı” yazdırmış olduk.

?>

 

Foreach Döngüsü Kullanımı

 

Foreach, bir dizi veya veritabanı bağlantısı kullanarak veri çekme işleminiz var ise bu alanlarda kullanabileceğiniz, gelen verinin sayısı boyunca döngüyü çalıştıran bir metottur. Kullanım şekli : 

<?

$renkler = array(“siyah”, “beyaz”, “mavi”, “kırmızı”);

 

foreach ($renkler as $deger) {

  echo $deger.’-‘;

}

?>

Bu kod bloğunun çıktısı ise : siyah-beyaz-mavi-kırmızı- olacaktır. Tüm döngü yöntemlerini inceledik. Yazılım dillerinde en iyisi veya en kötüsü diye anlatmak yanlış olacağından kullanacağınız yere uygun döngüyü seçerseniz başarılı olursunuz demek daha doğru olacaktır.

Benzer Blog yazıları

Ders 10: PDO Kullanılarak MySQL Veri Tabanına Nasıl Veri Eklenir?

Veribanı bağlantısı yaparken $baglanti değişkenine bağlantıyı atadık. Artık her yerde bu değişken ile işlem yapacağız. Veri ekleme aşamasında “i...Devamı…

Ders 5: PHP Sorguları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Php hakkında sıkıcı ama en degerli bilgileri öğrendik. Sıra geldi bu bilgileri bir araya getirip ortaya projeler çıkarmaya. Bu aşamada yap...Devamı…

Ders 9: PHP ve MySQL Veritabanı İlişkisi

Yazımızda PDO kullanarak MySQL bağlantısı kurduktan sonra sırayla veri ekleme, veri güncelleme, veri silme ve veri çekme işlemlerini yapac...Devamı…

Ders 7: PHP Formları ve Form İşlemleri Nelerdir?

Html ile iletişim sağlamanın en kolay yolu form kullanmaktır. Html inputlar ile formda verileri alırsınız. Inputların haricinde method ve action veril...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste