Dijital Pazarlama Avantajları ve Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Pazarlama stratejilerinin gücünü ölçebilirsiniz. 20 Aralık 2018

Dijital Pazarlama, marka, ürün veya hizmet için yapılan pazarlama kampanyalarının internetin çeşitli kaynaklarını kullanarak yapılmasıdır. Google optimizasyonu, sosyal medya pazarlaması, e-mail ve web sitesi yardımıyla potansiyel müşterilerin tümüne ulaşma şekillerden bazılarıdır.

 

İnternet kullanım oranının her geçen gün artması ile birlikte geleneksel pazarlama şekil değiştirdi. İnsanlar interneti kullanarak alışveriş yapmaya başladı! Daha önemlisi alışveriş kararları alınmadan önce insanlar sıkı bir internet araştırmasına başvurmaya başladılar.

 

Dijital Pazarlama Avantajları Nelerdir?

 

Dijital pazarlama yöntemleriyle oluşturulan kampanyalarının en büyük avantajı göstermiş olunan çabanın geri dönüşümünün gerçek zamanlı olarak öğrenilebilmesidir. 

 

Geleneksel pazarlama yöntemlerden olan yazılı basıma bir reklam verildiği zaman o reklamı kaç kişinin gördüğünü, okuduğunu ve bunun ne kadarının satışınızı etkilediğini görmek ya da tahmin etmek olası değildir. Dijital pazarlama yöntemlerinde ise tüm sonuçlara ulaşabilmek mümkündür.

 

Oluşturulan bir kampanya modelinin geri dönüşünün ne şekilde olduğunu görülebilir olduğundan elde edilen sonuçlardan yola çıkarak çeşitli stratejiler geliştirilebilmektedir. Şöyle ki daha verimli geri dönüşler almak adına yüksek pazarlama teknikleri ile hedef kitleye daha fazla ulaşabilmek mümkündür.

 

Geleneksel pazarlama yöntemleri ile kıyaslandığında dijital pazarlamanın maliyeti oldukça düşüktür. Gelenekselde büyük projeler için büyük bütçelere ihtiyaç duyulurken dijitalde bütçe ihtiyacı daha düşüktür. Doğru teknikler kullanıldığı zaman küçük bütçelerle yüksek geri dönüşümlü kampanyalara imza atabilmek mümkündür.

 

Düşük bütçe ile geleneksel medya kanallarını kullanarak büyük şirketlerle rekabet etme şansı düşüktür. Dijital medya kanallarında ise bütçesi büyük olan değil, başarılı olan öne çıkacağı için  büyük küçük fark etmeksizin her marka ile rekabet etme şansına sahip olabilirsiniz.

 

Günümüzde internetin yaygınlaşması ile birlikte dijital pazarlama bir  gereklilik haline gelmiştir. Neden derseniz geleneksel medyadan vazgeçmeyip dijitale geçmeyen markalar, tüketici güveni konusunda sorun yaşamaktadırlar.

Geleneksel yöntemlerden farklı olarak dijital yöntemlerle doğrudan hedef kitlenize hitap edebilirsiniz. Detaylı hedefleme ile ulaşmak istenilen kullanıcılarla doğrudan iletişime geçebilecek çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.

 

Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital pazarlama hangi teknik ve stratejilere göre yapılmalıdır? Dijital pazarlama, en kârlı alanlarda bulunarak doğru hedef kitleye ulaşmaktır. Dijital pazarlama uzmanları, pazarlama kampanyasını oluştururken hangi tekniklerinin onları hedeflediği başarılara götüreceklerini bilir ve o düzlemde ilerlerler. Bu yüzden dijital pazarlama ajanslarından, sosyal medya uzmanlarından dijital pazarlama hizmetleri için profesyonel destek alabilirsiniz.

İnternet sitesi, blog içerikleri, interaktif araçlarınız, sosyal medya kanalları (Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram…), online tüm detaylar dijital pazarlamadır.

 

Dijital pazarlama;

Arama motoru optimizasyonu (SEO)

SEO, bir web sitenin arama sonucunda üst sıralarda yer alması içi yapılan işlemlerdir. SEO desteği ile internet sitesi organik trafik alabilir böylece ücretsiz olarak internet sitenizi kullanıcılara pazarlama şansına sahip olabilirsiniz. Dijital pazarlama uzmanları için hedefleri desteklemenin ilk kuralı Search Engine Optimization (SEO)’dır.

 

İçerik pazarlaması (Content Marketing)

İçerik pazarlaması, marka bilinirliğini arttırarak trafik artışı sağlamak amacıyla tercih edilen dijital pazarlama tekniğidir. İçerik pazarlamasını kullanıcıları ilgili ürün veya hizmetlere yönlendirebilirsiniz.

 

Sosyal medya pazarlaması (Social Media Marketing)

Dijital pazarlamanın temel tekniklerinden sosyal medya pazarlaması, markayı öne çıkararak yayınlanan içeriklerle marka bilinirliğini arttırmayı hedeflemektedir. Marka hedeflerine ulaşmada en önemli yardımcı sosyal medya pazarlamasıyla; yeni satışlar yapılabilir, potansiyel müşterilere ulaşılabilir ve internet sitenize trafik sağlayabilirsiniz.

 

Yerel reklamlar

Yerel reklamlar ile kitlenizin dikkatini çekme potansiyeli yüksek olan platformlarda yapılan içerik reklamlarıdır.

 

E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlaması)

Şirketler e-mail pazarlamasını kişilerle doğrudan irtibata geçerek satış maksadıyla kullanılırlar. Asıl amaç; kullanıcı etkileşimi sağlayarak, bir site veya satış formuna yönlendirmektir.

 

Dijital pazarlamanın avantajları, size sunduğu ayrıcalıklar saymakla bitmese de genel olarak potansiyel kullanıcılara rahatlıkla ulaşarak marka bilinirliğiniz arttırabilir, ürün ve hizmetlerinizin reklamını ucuz şekilde yapabilirsiniz. Değişen dünyada geri kalmayan profesyonel destek alarak rakiplerinizin önüne geçin.

Benzer Blog yazıları

Başarılı Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Pazarlama eskiden para harcamakla ilgiliydi. Rakiplerinizi geçebilseydiniz, pazar payının daha büyük bir kısmını devralma şansınız &c...Devamı…

Online İtibar Krizi Nedir?

İnternetin yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla birlikte kişiler birbirleriyle daha çok iletişim kurup etkileşime geçmeye başlamışlar...Devamı…

UTM Link nedir? Nasıl Kullanılır?

UTM Nedir?    UTM Link (Urchin Tracking Module), 2005 yılından bu yana sitenize gelen bağlantıları, Google Analytics üzerin...Devamı…

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, 2006'da Urchin'i satın aldığında doğan ücretsiz bir Google hizmetidir. Ölçülmeyen şey iyileştirilemez....Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste