Dns-Prefetch Nedir? Nerede Kullanılır?

DNS'yi önceden çözümleyerek web sayfalarını hızlandırmanın bir yoludur. 13 Şubat 2020

Dns-Prefetch Nedir? 

 

DNS'yi önceden çözümleyerek web sayfalarını hızlandırmanın bir yoludur. Dns-prefetch kullanımı, bir tarayıcının belirli bir etki alanının DNS'sini açıkça çağrılmadan önce çözmesi gerektiğini gösterir. 

Dns-prefetch'in var olmasının temel nedeni, sayfa kaynakları için farklı etki alanları kullandıklarında web sayfalarının yüklenme hızını artırmaktır. DNS arama sürelerinin gerçekleşme şeklini etkin bir şekilde kontrol ederek sayfa hızı kazanımları elde edebilir. Bu işleme genellikle "DNS önceden getirme" adı verilir. 

Dns-prefetch bağlantı ilişkisi türü, gerekli kaynakları getirmek için kullanılacak bir kaynağı belirtmek için kullanılır ve kullanıcı aracısının olabildiğince erken çözümlemesi gerekir. 

 

Dns-prefetch nerede kullanılır? 

 

Bir HTML belgesinin başında kullanılır. DNS çözünürlüğü, sayfa yüklemesinin bilinen ve gerekli bir parçasıdır. Sayfa hızında, her alan adı için bir DNS aramasından emin olabilirsiniz. Bu, sayfa kaynaklarınızın üç alanda bulunması durumunda, en az üç DNS aramasına sahip olacağınız anlamına gelir. On alandan kaynaklar kullanırsanız, en az on DNS araması yaparsınız. Bu nedenle, DNS isteklerini en aza indirmeye yönelik sayfa hızı en iyi uygulanması çok önemlidir (ancak ne yazık ki çoğu zaman göz ardı edilir).  

 

dns

 

DNS önceden getirme nerede yararlıdır? 

 

CDN'nizde sayfa yüklemeleriniz için kullanılan bir sürü js dosyanız olduğunu belirten ve ayrıca başka bir alandan (örneğin Adsense, SEO araçları, pazarlama araçların vb.) yönlendirme/veri alışverişini sağlayan bir sistemdir. 

 

Gerçekte muhtemelen böyle bir senaryoda tarayıcının hangi şeyleri yüklemeye çalışacağını bilmiyorsunuzdur. Bu durumda DNS önceden getirme mükemmeldir; çünkü tüm DNS-prefetch'in yaptığı DNS, aslında bir dosyayı yakalamamaktadır. Bu, tarayıcının ilk aldığı gerçek dosya ne olursa olsun, kaynağın daha hızlı alınabilmesi için zaten DNS'nin çözülmüş olacağı anlamına gelir. DNS önceden getirme temel olarak, sayfanızı şansa bırakmak yerine tarayıcıya ne yapacağını "belirterek" nasıl yüklendiğini daha iyi kontrol etmenizi sağlar. 

 

DNS önceden getirme nerede yararlı değildir? 

 

Sayfa kaynaklarınızın tümü html'nizle aynı alandan geliyorsa yani tarayıcı HTML'niz varsa, o etki alanının DNS'sini zaten çözmüştür. Tüm resimleriniz, komut dosyalarınız ve css aynı etki alanından geliyorsa, doğal olarak etki alanını yeniden çözümlemeye gerek yoktur.  

Benzer Blog yazıları

Electron JS Nedir?

Basitçe basit bir şekilde anlatmak gerekirse, Electron JS, kullanıcının HTML5, CSS ve JavaScript ile masaüstü paketi uygulamaları olu...Devamı…

Corel Draw Nedir? Ne İşe Yarar?

Corel Draw Nedir? Corel Corporation tarafından üretilen CorelDRAW 1989 yılında kullanıcılarla tanışan vektörel tabanlı bir grafik tasarım p...Devamı…

Alt Alan Adı (Subdomain) Nedir?

Bir alt alan adı, adından da anlaşılacağı gibi ana alan adınızın (domain) ek bir bölümüdür. Ana web sitenizin farklı bölü...Devamı…

Swot Analizi Nedir?

SWOT analizi güçlü ve zayıf yönlerinizi anlamanıza, fırsatların farkına varmanıza ve karşılaşabileceğiniz tehditleri görmen...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste