Dns-Prefetch Nedir? Nerede Kullanılır?

DNS'yi önceden çözümleyerek web sayfalarını hızlandırmanın bir yoludur. 13 Şubat 2020

Dns-Prefetch Nedir? 

 

DNS'yi önceden çözümleyerek web sayfalarını hızlandırmanın bir yoludur. Dns-prefetch kullanımı, bir tarayıcının belirli bir etki alanının DNS'sini açıkça çağrılmadan önce çözmesi gerektiğini gösterir. 

Dns-prefetch'in var olmasının temel nedeni, sayfa kaynakları için farklı etki alanları kullandıklarında web sayfalarının yüklenme hızını artırmaktır. DNS arama sürelerinin gerçekleşme şeklini etkin bir şekilde kontrol ederek sayfa hızı kazanımları elde edebilir. Bu işleme genellikle "DNS önceden getirme" adı verilir. 

Dns-prefetch bağlantı ilişkisi türü, gerekli kaynakları getirmek için kullanılacak bir kaynağı belirtmek için kullanılır ve kullanıcı aracısının olabildiğince erken çözümlemesi gerekir. 

 

Dns-prefetch nerede kullanılır? 

 

Bir HTML belgesinin başında kullanılır. DNS çözünürlüğü, sayfa yüklemesinin bilinen ve gerekli bir parçasıdır. Sayfa hızında, her alan adı için bir DNS aramasından emin olabilirsiniz. Bu, sayfa kaynaklarınızın üç alanda bulunması durumunda, en az üç DNS aramasına sahip olacağınız anlamına gelir. On alandan kaynaklar kullanırsanız, en az on DNS araması yaparsınız. Bu nedenle, DNS isteklerini en aza indirmeye yönelik sayfa hızı en iyi uygulanması çok önemlidir (ancak ne yazık ki çoğu zaman göz ardı edilir).  

 

dns

 

DNS önceden getirme nerede yararlıdır? 

 

CDN'nizde sayfa yüklemeleriniz için kullanılan bir sürü js dosyanız olduğunu belirten ve ayrıca başka bir alandan (örneğin Adsense, SEO araçları, pazarlama araçların vb.) yönlendirme/veri alışverişini sağlayan bir sistemdir. 

 

Gerçekte muhtemelen böyle bir senaryoda tarayıcının hangi şeyleri yüklemeye çalışacağını bilmiyorsunuzdur. Bu durumda DNS önceden getirme mükemmeldir; çünkü tüm DNS-prefetch'in yaptığı DNS, aslında bir dosyayı yakalamamaktadır. Bu, tarayıcının ilk aldığı gerçek dosya ne olursa olsun, kaynağın daha hızlı alınabilmesi için zaten DNS'nin çözülmüş olacağı anlamına gelir. DNS önceden getirme temel olarak, sayfanızı şansa bırakmak yerine tarayıcıya ne yapacağını "belirterek" nasıl yüklendiğini daha iyi kontrol etmenizi sağlar. 

 

DNS önceden getirme nerede yararlı değildir? 

 

Sayfa kaynaklarınızın tümü html'nizle aynı alandan geliyorsa yani tarayıcı HTML'niz varsa, o etki alanının DNS'sini zaten çözmüştür. Tüm resimleriniz, komut dosyalarınız ve css aynı etki alanından geliyorsa, doğal olarak etki alanını yeniden çözümlemeye gerek yoktur.  

Benzer Blog yazıları

Evden Çalışanlara Tavsiyeler #Evdekal

Aslında uzun süredir ofislerde çalışan bir çok kişinin en az bir kere aklından geçmiştir evden çalışmak. Ama her şeyd...Devamı…

Antivirüs Nedir? Virüsten Koruma Programı Ne İşe Yarar?

Virüsten koruma yazılımı, ağ üzerinden cihazlarınıza seyahat eden verilere (web sayfaları, dosyalar, yazılım, uygulamalar) bakar. Bilinen te...Devamı…

Aygıt Sürücüsü Nedir?

Aygıt sürücüsü, bir donanım aygıtını kontrol eden bir tür yazılım programıdır. Herhangi bir bilgisayarda, akıllı telefon...Devamı…

Grafik Tasarım Nedir? Ne İşe Yarar?

Grafik Tasarım Nedir? Grafik tasarım, tipografi, görüntü, renk, çizgi ve biçim gibi tasarım unsurlarının bir amaç...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste