E-Ticaret SEO nedir ve neden önemlidir?

Başarılı bir e-ticaret sitesi için SEO Optimizasyonu oldukça önemlidir. 10 Ekim 2019

Arama motoru optimizasyonu ( SEO ), Google, Bing ve Yahoo gibi sitelerden daha organik (yani ücretsiz, doğal) trafik oluşturma sürecidir.

 

İlk sayfadaki sıralamanız da önemlidir. Aynı çalışma, en yüksek sonucun ortalama olarak trafiğin % 32,5'ini aldığını ortaya çıkardı. İkinci sonuç ise sadece % 17.6.

 

O zaman asıl amaç, potansiyel müşterilerinizin kullanabileceği arama terimleri için Google, Bing, Yahoo, vb. Sayfanın ilk sayfasında üst sıralarda yer almaktır.

 

1. Adım: Anahtar Kelime Araştırması

 

İlk adımın, potansiyel müşterilerinizin kullanabileceği yüksek değerli arama terimlerini tanımlamak şaşırtıcı olmamalıdır. Bunu, birkaç farklı anahtar kelime araştırması yoluyla yapabilirsiniz.

 

Öncelikle, e-ticaret anahtar kelime araştırmalarının çevrimiçi hakkında okuduğunuz anahtar kelime araştırmalarının çoğundan farklı olduğunu unutmayın. Neden? Çoğu site bunun gibi bilgi anahtar kelimelerini önemser:

 

Anahtar Kelime Araştırma Aracı (SEMRush)

 

Ücretsiz anahtar kelime araştırması ile belli bir noktaya kadar ilerleyebilirsiniz. SEMRush ücretli olarak hizmet veren bir araçtır. Fakat anahtar kelime listenizi çok iyiden mükemmele çıkarabilecektir.

 

Mağazanız için Doğru Anahtar Kelimeleri Seçme

 

Anahtar kelimeler listenizi nasıl daraltabilir ve en önemli anahtar kelimelere nasıl odaklanırsınız? Birkaç önemli faktörle başlayın.

 

1. Arama hacmi: Arama hacmi ne kadar yüksekse, sitenize gelen potansiyel trafik o kadar artar. SEMRush size hacim verisi verebilir, ancak Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçlar da ücretsiz olacak .

 

Yüksek hacimli anahtar kelimeler genellikle çok fazla rekabet anlamına gelir.

 

2. Rekabet: Rekabet ne kadar düşük olursa, anahtar kelime için sıralanma olasılığınız o kadar yüksek olur. Yine, SEMRush size anahtar kelime zorluğu / rekabet (“KD”) verecektir, ancak rekabeti tahmin etmek için MozBar gibi ücretsiz bir araç kullanabilirsiniz.

 

3. Alaka Düzeyi: Ürün sayfanız veya kategori sayfanız arama terimiyle ne kadar ilişkili? Bu, genellikle ihmal edilen büyük bir sıralama faktörüdür. Ürünlerinizin gerçekten tatmin edeceği anahtar kelimelere bağlı kalın. Google’ı kandıramazsınız.

 

4. Amaç: Yine ticari niyeti gösteren anahtar kelimeleri hedeflemek istiyorsunuz. Genellikle, amacı sadece bir anahtar kelimeye bakarak değerlendirebilirsiniz.

 

 

2. Adım: Sitenizin yapısı

 

Sitenizdeki sayfaların düzenlenmiş ve yapılandırılmış olması, arama motoru sıralamalarınızı etkiler. Aynı zamanda kullanıcı deneyimini de sonuçları etkileyecektir. Temel olarak, gerçek ziyaretçilerin ve arama motorlarının mağazanızda bir şeyler bulmasını kolaylaştırmak istersiniz.


 

Bağlantı otoritenizin çoğu ana sayfanızda, değil mi? Bu nedenle, bir ürün sayfasının ana sayfanızdan ne kadar çok tıklama uzakta olursa, o kadar az yetkiye sahip olur.

 

3. Adım E-Ticaret Sitesi için SEO

 

Şimdi anahtar kelime araştırmanızı yaptınız ve site yapınız hazırsa, son aşama iyi bir SEO optimizasyonudur.

 

Başlık etiketlerinizi ve açıklamalarınızı optimize ederken, bunların Google’a dönük olduğunu unutmayın. Öyleyse, birinci adım ilk sayfada sıralanıyor. İkinci adım, arama yapanları gerçekten sitenizi tıklamaya ikna eder. "Fırsatlar", "% X İndirim", "Ücretsiz Kargo”, "Geniş Seçim" gibi dikkat çekici metinler size bir destek verebilir.

Benzer Blog yazıları

PrestaShop Nedir? Nasıl Kullanılır?

PrestaShop Nedir? PrestaShop, açık kaynak kodlu olarak dağıtılan ücretsiz bir e-ticaret yazılımıdır. 2005 yılında, Fransa’daki...Devamı…

Sanal Pos Nedir?

Sanal Pos Nedir? Mağaza alışverişlerinde kredi kartı ile ödeme yaparken kullandığımız POS (point of sale/ödeme noktası) cihazlarının intern...Devamı…

E-Ticaret Nedir?

Elektronik ticaret veya internet ticareti olarak da bilinen e-ticaret, interneti kullanarak mal veya hizmet alımı ve satımı ile bu işlemleri ger&ccedi...Devamı…

Kullanıcı Deneyiminin E-Ticaret için Önemi

E-Ticarette kullanıcı deneyimi   Kullanıcılar teknolojinin daima işlerini kolaylaştırmasını ister. İnternet ortamı bunun en büyük &ou...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste