Electron JS Nedir?

Electron JS ile masaüstü programlar yazabilirsiniz. 19 Temmuz 2019

Basitçe basit bir şekilde anlatmak gerekirse, Electron JS, kullanıcının HTML5, CSS ve JavaScript ile masaüstü paketi uygulamaları oluşturmasını sağlayan bir çalışma zamanı çerçevesidir. GitHub'da mühendis olan Cheng Zhao tarafından başlatılan açık kaynaklı bir projedir.

 

Temel olarak, inanılmaz derecede popüler olan iki teknolojinin bir karışımı: Node.js ve Chromium. Böylece yazdığınız herhangi bir web uygulaması Electron JS'de çalışabilir. Benzer şekilde, yazdığınız herhangi bir Node.js uygulaması bu teknolojiden yararlanabilir.

 

Electron JS'nin temel özellikleri nelerdir?

 

Yukarıdaki tanımın, Electron JS'nin ne olduğu konusundaki sorgunuzu çözdüğünü varsayalım, özelliklerine geçelim. Electron JS, basit HTML, CSS ve JavaScript gibi web teknolojilerini kullanır. Gelişmiş bir şey yapmak istemediğiniz sürece, yerel beceriler gerektirmez. Tek bir tarayıcı için dizayn edilebilir. Dosya sistemi Node.js API'sine aittir ve Linux, Mac OS X, Windows'ta çalışır. JavaScript için yaygın olarak kullanılan npm modülünü kullanır. İletişim kutuları ve bildirimler için yerel bir menüden oluşur. Windows kurulumcularının herhangi bir konfigürasyona ihtiyacı yoktur. Ayrıca Windows ve Mac'te Squirrel ile otomatik güncelleme ve kilitlenme raporlama özelliğine de sahiptir. Çarpışma raporları daha fazla analiz için uzak sunucuya gönderilir. Hata ayıklama ve profil oluşturma gibi içerik izleme etkinlikleri Chromium tarafından izlenir.

 

 

Electron JS'nin mimarisi

 

Şimdi, Electron JS’nin mimarisinin nasıl bir şey olduğuna bakalım. Electron JS'nin bir pizza olduğunu ve Node JS'nin temel olduğunu söylerseniz, Chrome peyniri ve V8 JavaScript Engine ise üst kısımdır.

 

- Libchromiumcontent

 

Chrome, Google tarafından oluşturulan ve web için sekmeli bir pencere yöneticisi veya kabuk sağlayan açık kaynaklı bir web tarayıcısıdır. Minimalist bir kullanıcı arayüzü var ve JavaScript motoru olarak V8 kullanıyor ve yerleşim motoru olarak yanıp sönüyor. Libchromiumcontent, Chromium’un Google’ın tarayıcısı Chrome için açık kaynak kodlu bir temel oluşturma kütüphanesidir.

 

 

- Node JS

 

Node JS, V8 JavaScript motorunu kullanan açık kaynaklı bir JavaScript çalışma zamanıdır. JavaScript'i tarayıcının dışında çalıştırmanıza olanak tanır ve ham JavaScript kodunu çalıştırabileceğiniz etkileşimli bir kabuk sağlar. Node.js projesi ilk olarak 2009'da JavaScript kullanarak sunucu tarafı uygulamalar geliştirmek için açık kaynaklı, platformlar arası bir çalışma zamanı olarak yayınlandı. Node.js, açık kaynak kitaplıkların en büyük ekosistemi olan npm adlı bir paket yöneticisiyle birlikte gelir.

 

- V8 JavaScript Engine

 

V8 JavaScript Engine ayrıca Google tarafından geliştirilen ve C ++ ve JavaScript ile yazılmış açık kaynaklı bir JavaScript motorudur.

 

 

Electron JS’nin çalışma süreci nasıldır?

 

Electron JS'nin ne olduğunu öğrendikten ve mimarisini dikkatlice analiz ettikten sonra, nasıl çalıştığını anlayalım. Elektron uygulamalarının iki zorunlu süreci vardır; ana işlem ve oluşturma işlemi. Her sürecin yürürlüğe girmesinde farklı bir rolü vardır. Uygulamanın ön yüklenmesi, ana işlem tarafından gerçekleştirilir. Başlatma, bırakma, bırakmaya hazırlık ve arka plana gitme ve ön plana çıkma gibi diğer hafif görevler gibi diğer uygulama yaşam döngüsü olaylarına dayanabilir.

 

 Öte yandan, oluşturma işlemi ana işlem tarafından yumurtlanır. Oluşturma işlemleri, uygulamanın kullanıcı arayüzünü görüntüler. Her işlem Chromium’un çok işlemli mimarisinden faydalanır ve kendi iş parçacığında çalışır. 

Benzer Blog yazıları

SATA Nedir?

SATA ( Serial ATA ) Nedir?   Serial ATA, masaüstü bilgisayarlardaki, bazı sunuculardaki ve ağa bağlı depolama cihazlarındaki paralel ...Devamı…

Evden Çalışanlara Tavsiyeler #Evdekal

Aslında uzun süredir ofislerde çalışan bir çok kişinin en az bir kere aklından geçmiştir evden çalışmak. Ama her şeyd...Devamı…

Sketchup V-Ray Nedir?

Gelişen teknoloji sayesinde hızlı işler çıkartmak amacıyla modelleme dünyasına giren mimari insanların ellerini pratikleştiren bir uygulam...Devamı…

Swot Analizi Nedir?

SWOT analizi güçlü ve zayıf yönlerinizi anlamanıza, fırsatların farkına varmanıza ve karşılaşabileceğiniz tehditleri görmen...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste