Evden Çalışanlara Tavsiyeler #Evdekal

Covid-19 nedeniyle evlere kapandık; peki evden çalışabiliyor muyuz? 27 Mart 2020

Aslında uzun süredir ofislerde çalışan bir çok kişinin en az bir kere aklından geçmiştir evden çalışmak. Ama her şeyde olduğu gibi bu konuda da eğer Covid-19 nedeniyle evde çalışmak gibi bir zorunluluk oluştuysa; insanın doğası gereği, kendi seçimimiz olsaydı seve seve yapacağımız şey şimdi bizlere zulüm gibi gelecektir.

 

Ama teknolojinin de gelişimi ile beraber artık evlerimizi ofise çevirebilmek mümkün. Yeterli bir bilgisayar, kararlı bir internet erişimi ve tabi ki atıştırmalıklar ile kendinize harika bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

 

Hadi bu çalışma şekline daha yakından bakalım.

 

Evden çalışmak

 

Tüm Yönleri ile Evden Çalışmak

 

Son zamanların trendi olan bu çalışma şeklini Cafe, Kütüphane, Park ve bunun gibi alanlarda ellerinde laptopları kulaklıkları takılı insanlar olarak görmüşsünüzdür. Zaten uzun süre önce bunu bir çalışma şekline çeviren “Freelancer”lar ve “Homeoffice” çalışanlar var. 

 

Bir çok açıdan evde çalışmanın artı ve eksi yönlerini ele aldığımızda kesinlikle artı yönlerinin ağır bastığını göreceksiniz. Biz size bilgileri verelim; bakalım yazının sonunda siz ne düşüneceksiniz? 

 

Evde Çalışmanın Artıları

 

 • Maliyeti çok az: Ehh işe git/gel masrafı yok. Hem toplu taşıma kullanıcıları için hem de kendi arabası ile işe gelip gidenler için güzel bir para saklama şekli.
 • Fiziksel rahatlama: Hele ki İstanbul gibi işe gidip gelirken saatler harcadığınız bir bölgede iseniz yapacağınız tek fiziksel aktivite evin içinde amaçsızca dolaşmak olacaktır.
 • Yüksek performans: İş gücünüz çok fazla artmış ve işlerinizi çok daha çabuk bitirir hale gelmişsinizdir. 
 • Mutfak ayağınızın altında: Bir çok evden çalışan masabaşında yemeklerini yiyerek çalışma süresine ciddi bir süre eklemekte. (Dikkat edin kilo almayın.)
 • Kaliteli bir uyku: İşe gitmek için iki saat erkenden kalkmak ve sürekli alarm ertelemek yok. Tabi yatağınızdan kalktığınız gibi bilgisayarınız başına oturmayın ama uyandıktan 15-20 dakika sonra işe hazır olmak gibisi var mı?
 • Sevdikleriniz ile daha fazla vakit: Düşünsenize saat 18:00 bilgisayarınızdan kalkıp yola koyulmak yerine yan odadaki bebeğinizi kucaklıyorsunuz. :)

 

Evde Çalışmanın Eksileri

 

 • Sürekli aynı ortamda kalmak: Evde yalnız değilseniz, odaklanmak için kendinizi bir odaya kapatmak zorunda kalıyorsunuz. Normalde bunu arada bir Cafe’ye giderek gideriyor freelancerlar ama şu an #evdekal hayatta kal diyor ve direniyoruz.
 • Ev sakinlerinin müdehaleleri: Eh sizin evde çalışmanız tüm ev sakinlerinin düzenini de alt üst ediyor. Birden anneniz elinde elektrik süpürgesi ile gelip siz çalışırken ayaklarınızı kaldırmak isteyebiliyor tabi. 
   

homeofiice
 

Konsantrasyonu Bozmamak İçin Neler Yapmalı?

 

 • Çalışma planı hazırlayın ve ona kesinlikle uyun.
 • Evde kişisel bir çalışma alanı yaratın.
 • Dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin.
 • Pijamalar ile güne devam etmeyin.

 

Verimli olmanın en önemli noktası da kendinize de zaman ayırmaktır. Unutmayın; kendinize belirlerdiğiniz çalışma saatleri dışında kesinlikle iş ile ilgilenmeyin. Ve çalışma süresi içerisinde 1 saat çalışıp mutlaka 5 dakika evin başka bir odasına gitmek sureti ile molalar verin.

Benzer Blog yazıları

Android OS Nedir?

OS Nedir?   Gün geçtikçe teknoloji gelişiyor cihazlar küçülüyorlar eskiden sadece konuşmaya yarayan te...Devamı…

VPN Nedir? VPN Neden Kullanılır?

VPN Nedir?   “Virtual Private Network” kelimelerinin kısaltılması olan VPN sıkça duyduğumuz kelimedir. Genel ...Devamı…

Pardus Nedir? Ne İşe Yarar?

Pardus Nedir? Pardus; 2003 yılında temelleri atılmış bir kaliteli işletim sistemi olan, Türkiye’de TÜBİTAK-UEKAE tarafından geliştiri...Devamı…

Ubuntu Nedir?

Ubuntu nedir?   Ubuntu, Linux tabanlı özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Ubuntu projesi, Linux ve özgür yazılım...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste