Facebook’a Reklam Vermenin Püf Noktaları

Facebook reklamları ile pek çok müşteriye kısa yoldan hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Dünyanın Google’dan sonra en çok ziyaret edilen sitesi haline gelen ve her kullanıcıya hizmet veren Facebook’da reklam vererek pek çok müşteriye kısa yoldan ve hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün. Reklam sistemi de zaman içerisinde diğer platformlara göre daha kullanışlı ve daha geniş kapsamlı hale gelmiştir. 


Verilen reklamlar bazı yöntemler ile daha etkili bir hale gelerek daha çok kişiye ulaşabilir. Bu etkili yöntemler:

Hedef Kitleyi Belirlemek

Genel hedef kitle bütün topluluklara hitap etmektedir. Özel hedef kitle ise mevcut müşterilerinizden oluşturabileceğiniz bir kitle türüdür. Ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizi belirleyin. Kullanılacak görselleri seçin. Bunu hedef doğrultusunda belirlemek hedefe doğrudan ulaşılmanızı sağlayacaktır. Konum, yaş ve cinsiyet gibi bilgileri kullanarak hedef müşterilere daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

 

Çarpıcı Bir Görsel

Görseller müşterilerin ilgisini çekmek için oldukça önemli unsurlardır. İlgi çekici ve güzel bir görsel markanızda tıklanma oranını arttıracaktır. İnsanların işletmenizi ya da reklamınızı tanıyacağı ilk şey görsellerdir. Hedef kitlenize ve reklama uygun bir görsel her şeyden önemlidir. Görsel hedef kitleyi çağırır. Bunun için de kullanacağınız görselin kalitesi oldukça önemlidir. Görselin çözünürlüğü mutlaka yüksek olmalıdır, gölgenin düşmemesi gerekir ve görsel ışığı iyi ayarlanmalıdır.

 

Reklamlar ile İlgili Video Oluşturma

Facebook’ta videonun, görsel, yazı vb. paylaşımlardan daha yüksek bir etkileşim oranına sahip olması, reklamda rahatça kullanılabilmesini ve etkili olmasını sağlamaktadır. Reklamlar için oluşturulan videolar,müşterilerin aklında kalması için oldukça önemlidir. Videolarda dikkat çekici unsurları mutlaka kullanın. Videoda iletmek istediğiniz mesajın sessiz biçimde de anlaşılmasını sağlayacak biçimde düzenleyin. Alt yazı kullanmak bu konuda size yardımcı olacaktır.Facebook Reklam etkileşim oranınızı arttırmak için harika bir yöntemdir, çünkü takipçilerinizin, videoya ayıracakları zaman daha fazla olacaktır.

Fırsatlardan Bahsetmek

Özel indirim ve fırsatları reklamlarda belirterek daha fazla müşterinin ilgisini çekebilirsiniz. Çeşitli çekilişler ile hediye veya indirim kazanma fırsatı sunarak da vermiş olduğunuz reklama ve işletmeye olan ilgiyi arttırmak için teşvik etmiş olursunuz.

 

Paylaşılabilir İçerikler Ekleyin

Ürün ya da hizmetinizi doğrudan tanıtmak yerine müşterilerinizin ilgisini çekebilecek ve paylaşılabilecek içerikler oluşturmaya dikkat edin. İnsanlara fayda sunmaya devam edin. Sonunda inanılmaz sonuçlar elde ettiğinizi göreceksiniz. Müşterilerinizin ilgisini çekebilecek faydalı veya eğlenceli içerikler hazırlamaktan vazgeçmeyin. Özetle, bu yöntemin püf noktası, müşterilerinizin ilgisini çekebilecek içerikleri belirlemek ve etkileşimi bunlarla sağlamak, sonrasında ise ücretli reklam ve kampanyalarla ürünü istenen popülerliğe ulaştırmaktır.

Sponsorlu Haber İletilerini Kullanın

Sponsorlu haber reklamlar, diğer reklamlardan daha az maliyetli kampanyalardır. Ancak görselekleme şansını yitirirsiniz ve otomatik olarak profil resminiz paylaşılır. Eğer sponsorlu haberler iletisiyle reklam yolunu seçtiyseniz, 90 karakterden oluşacak reklam metnine uygun iletiler yazın. İletilerinizde web sitenizin linkini paylaşmalısınız.

 

ReklamlarınızıUygun Hale Getirin

Birden fazla reklam kampanyası ve arama sonuç sayfası yaratmak en iyisidir. Müşterilerin ilgisini çekebilecek ve onları arama sonuç sayfasına yönlendirecek mesajları test etmeniz gerekmektedir.

Mobil Uygulama Reklamları Yapmak

Firmanız mobil uygulamaya sahipse, Facebook özellikle bu uygulamalar için reklam oluşturmayı sunar ve indirilenleri takip etmeyi sağlar. Her indirmeyle bu kullanıcılara erişme imkanı sunar.

 

Parlak ve Canlı Renkler Kullanmalısınız

Siyah ve beyaz, göze hitap etmeyen renkler olduğu için ve mavi tonları ise Facebook’un kurumsal rengi ile birbirine girebileceği için tercih edilmemeli. En etkili renkler yeşil, turuncu, sarı ve kırmızıdır. Bunlar, görselinizin haber akışında patlamasını ve dikkat çekmesini sağlamakta.


Facebook reklamları aracılığıyla potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Doğru hedef kitleler sayesinde onlarla iletişime geçerek marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Benzer Blog yazıları

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Gelişen dünya standartları ve kurumsal şirketlerin hem gelirlerini arttırmaları için hem de daha çok toplumsal kitlelere, hatta &uu...Devamı…

UTM Link nedir? Nasıl Kullanılır?

UTM Nedir?    UTM Link (Urchin Tracking Module), 2005 yılından bu yana sitenize gelen bağlantıları, Google Analytics üz...Devamı…

Dijital Reklamların En Yenisi: Twitter Reklamları

Her geçen gün değişen ve gelişen teknoloji ile sosyal ağlarda hemen her gün bir yenilik ile karşılaşıyoruz. Sosyal ağların kullanımı ...Devamı…

Grafik Tasarımcı ile Web Tasarımcı Nedir?

En başta Grafik tasarım “Sanat ve Tasarım” kategorisine, Web tasarımı “Bilgisayar ve Bilgi Teknolojisi” kategorisine girmekted...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste