Google Amp nedir?

Google Amp ile web sitenizi hızlandırarak, mobil ziyaretçilerinizi arttırabilirsiniz. 20 Aralık 2018

AMP nedir ?

 

AMP ( Accelerated Mobile Pages ) web sitelerinin mobil cihazlardan daha hızlı ulaşılmasını sağlayan ve google tarafından son zamanlarda oldukça önemsenen bir kodlama yöntemidir.

 

Google amacı ise mobil üzerinden internete erişim sağlayan kullanıcısı sayısını arttırmaktır. Günümüzde web sitelerinde dikkate alınan en önemli unsurlar kullanıcı deneyimi ( UX ) ve web sitenin açılış ve işlem hızıdır. AMP sayfa yapılandırması ile sitenizi ziyaret eden kullanıcılara daha iyi erişim hızı sağlayarak sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz. 

 

Google AMP temelde 3 kısımdan oluşur; AMP HTML, AMP JS, AMP CACHE (önbellek).

 

Amp Html nedir ?

 

Temel olarak standart html kodlarının kullanıldığı fakat içinde Amp’ye özgü html etiketleri bulunduran bir kod yapısıdır. Amp’ye özgü etiketler sitelerin hızlı çalışması için ortak bir modelleme yaparak kolay bir uygulama sağlıyor.

 

Amp Js nedir ?

 

Amp kendine özgü javascript kütüphanesi sayesinde sayfaların çok hızlı oluşmasını sağlamaktadır. Aslında Amp’yi özel ve güçlü kılan özellikte kendi javascript kütüphanesidir. En önemli özelliklerinden biri kaynakların yüklenmesinden önce sayfadaki her öğeyi önceden hesaplayarak web sitesini yavaşlatacak CSS kodlarını devre dışı bırakmasıdır.

 

Amp Cache nedir ?

 

Amp cache ( önbellek ) yapısı  Amp dökümanlarını iletmek için kullanılan proxy tabanlı bir dağıtım ağıdır. Amp html sayfalarını getirir, önbelleğe alır ve performansı arttırır. Amp önbellek işlemini uygularken, döküman, javascript dosyaları ve resimleri maksimum hıza ulabilmek için HTTP 2.0 kullanan kaynaktan yükler.

 

Amp’nin standartları nedir ?

 

Amp’nin kendine özgü standartları bulunmaktadır. Amacına hizmet edebilmesi için aslında sizden istenilen css ve javascriptten arındırılmış, kullanıcıların hızlı bir şekilde istediği bilgilere ulaşmasını sağlayan web site kodlamasıdır.

 

Amp kendine özgü bir kod şeması kullanıyor. Daha önce angular, react veya ionic kullananların anlayabileceği üzere Amp’nin de kendi etiketleri bulunuyor. Bunlar google’ın belirlediği etiketler dizisi olup buna örnek olarak <amp-img src="amp/logo.jpgquot;></amp-img> etiketini verebiliriz.

 

 

Amp ile sayfa oluşturmak

 

Amp ile bir sayfa oluşturmak için çok zor olmasa bile belli kurallar ile düzenlenmiş bir web site kodlamanız gerekiyor. Web sitenizi kodladıktan sonra onaylatmanız ve web sitenizdeki sayfaların bir amp sürümü olduğunu belirtmeniz gerekiyor. 

 

https://search.google.com/test/amp adresinden oluşturduğunun amp sayfasını test ederek doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

 

 

Amp sayfalar SEO’yu etkiler mi ?

 

Arama motorları için Amp’nin herhangi bir faydası olmadığı belirtiliyor. Fakat performans açısından artıları ve Google tarafından desteklenmesi bu bilgileri yalanlıyor. Amp sayfalar web sitenizin hızını arttıracağı ve daha çok kullanıcıya ulaşmanızı sağlayacağı için size organik trafik olarak dönüş yapacak ve dolayısıyla bunun sonucunda arama motorlarında yükselmenizi sağlayacaktır.

Benzer Blog yazıları

İyi Bir SEO İçin Title Nasıl Olmalı ?

Web sitelerini optimize etmek isteyen küçük işletmelerin her web sayfasının temel unsurlarını anlamaları gerekir. Bu öğelerden b...Devamı…

Google Trends ne işe yarar?

Google Trends , google arama motorunda kelimelerin ne oranda aratıldığını ücretsiz gösteren bir sistemdir. Ne zaman hangi kelimenin daha &cc...Devamı…

SEO Neden Önemlidir?

SEO, web sitenizin arama motorlarında  üst  bölümlerinde yer alması için yapılan bir optimizasyon  çalı...Devamı…

SEO Nedir?

Seo, web sitenizin değerini arttırarak, arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlar, böylece web sitenizin ziyaretçi ...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste