Grafik Tasarımın Öğeleri Nelerdir?

Grafik tasarım , amacı olan bir sanattır. Görüntülerin, sembollerin ve hatta kelimelerin kullanımıyla bir sorunu çözmek veya belirli hedeflere ulaşmak için yaratıcı ve sistematik bir plan içerir. 06 Mayıs 2022

Grafik tasarım , amacı olan bir sanattır. Görüntülerin, sembollerin ve hatta kelimelerin kullanımıyla bir sorunu çözmek veya belirli hedeflere ulaşmak için yaratıcı ve sistematik bir plan içerir. Görsel iletişim ve çeşitli grafik öğeleri ve araçları kullanarak kavramların ve fikirlerin estetik olarak ifade edilmesidir.

 

Grafik Tasarımın Öğeleri Nelerdir?

Grafik tasarım ; fotoğraflar, illüstrasyonlar, logolar ve semboller, türe dayalı tasarımlar veya her iki tekniğin bir kombinasyonunu içeren görüntü tabanlı tasarımları kullanabilir. Bu tasarımlar, aşağıdaki unsurların çeşitli kombinasyonlarını içerebilir.

Çizgiler: Düz, kavisli, dalgalı, kalın, ince - çizgiler söz konusu olduğunda olasılıklar sınırsızdır. Çizgiler, tasarımcıların bir yerleşim planındaki bir alanı bölmesine veya içeriği ayırmasına olanak tanır. İzleyiciyi A noktasından B noktasına kolayca götürmek için izleyicinin gözlerine rehberlik etmek veya diğer unsurların ilave bulunabilirlik için stratejik bir yol izlemesini sağlamak için de kullanılabilirler.

Şekiller: Şekiller, alanları yaratıcı bir şekilde doldurmak, metni ve diğer içerik biçimlerini desteklemek ve bir tasarımı dengelemek için çeşitli yollar sunar. Şekiller, bir tasarım yapısı ve netlik vermek için beyaz boşluk kullanılarak yoktan oluşturulabilir.

Renk: Renk veya rengin olmaması, herhangi bir görsel tasarımın önemli bir unsurudur. Renk teorisinin sağlam bir anlayışıyla, tasarımcılar bir tasarımı ve markayı şaşırtıcı bir şekilde etkileyebilir, renkleri cesurca veya parlak bir incelikle kusursuz bir şekilde bütünleştirebilirler.

Tür: Tür, bir mesajı salt metinden bir sanat eserine dönüştürebilir. Özelleştirilmiş hizalamalar, aralık, boyut ve renkle birleştirilmiş farklı yazı tipleri, dünyayla iletişim kurduğunuz noktaya güç katabilir.

Doku: Düzgün ve parlak bir reklam bile doku ile somut görünebilir. Görsel görünümüyle dokunsal bir yüzey hissi verir ve uygun kağıt ve malzeme seçimi ile zenginleştirilmiş bir derinlik hissi verir.

 

Grafik Tasarımın Temelleri Nelerdir?

Grafik tasarımın anlamını daha iyi anlamak için, tasarımı oluşturan unsurların ve ilkelerin farkında olmak önemlidir. Öğeler, görsel olarak çarpıcı ve etkileyici tasarımlar oluşturmak için birbirleriyle birlikte veya birbirleriyle zıt olarak kullanılır.

Bu grafik tasarım öğeleri şunları içerir:

 • Renk
 • Form
 • Hat
 • Şekil
 • Boyut
 • Uzay
 • Doku

Grafik tasarımcılar ayrıca, bir tasarımın etkili bir kompozisyon elde etmesine yardımcı olan bir dizi kılavuz olan tasarım ilkelerine de bağlı kalırlar. Bu temel ilkeler, iş için denge ve istikrar oluşturmaya yardımcı olur.

Bu grafik tasarım ilkeleri şunları içerir:

 • Denge
 • Kontrast
 • Vurgu
 • Hareket
 • Oran
 • Ritim

"Kuralların çiğnenmesi amaçlanmıştır" şeklindeki eski deyişi duymuşsunuzdur, bu durumda bu kesinlikle doğru olabilir. Ancak iyi bir grafik tasarımcı, bilinçli bir şekilde onları kırmak için karar vermeden önce bu ilkeleri anlamalıdır.

 

Grafik Tasarımın Türleri Nelerdir?

Daha önce de belirtildiği gibi, tek bir grafik tasarım anlamı yoktur. Grafik tasarım, baskı ve web tasarımından animasyon ve hareketli grafiklere kadar birçok alan ve uzmanlıktan oluşur. Grafik tasarım hemen hemen her ilgi alanına giren bireyler için fırsatlar ve seçenekler sunar.

30 yıl önce birinden grafik tasarımı tanımlamasını isteseydiniz, cevabı muhtemelen dergiler, film afişleri ve reklamlar gibi baskı ile ilgili örneklere odaklanmış olurdu. Şimdi, birkaç yeni grafik tasarım türünü doğuran dijital çağda yaşıyoruz.

Günümüzün en dikkate değer grafik tasarım örneklerinden bazıları, teknolojideki gelişmelerden kaynaklanmaktadır. İşte bu grafik tasarım türlerinden bazılarına bir göz atalım:

 • Web sitesi tasarımı , kullanıcılar için ilgi çekici ve sezgisel web sayfaları oluşturmayı içerir. Bu, genel düzeni, renk şemasını ve gezinmeyi içerir.
 • Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı , bir web sitesinin veya uygulamanın kullanımının kolay ve tatmin edici olmasını sağlamaya odaklanır. Bu tasarımcılar değeri, kullanılabilirliği, benimsenebilirliği ve arzu edilirliği vurgular.
 • Hareketli grafik tasarımı - veya animasyon - özel efektler, TV şovları, video oyunları ve filmler aracılığıyla görsel öğelere hayat verir.
Benzer Blog yazıları

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım, resimlerin sembol ve kelimelerin kullanımıyla, var olan bir problemi belli bir sonuca ulaştırmak için yaratıcı ve sistematik bi...Devamı…

Web Tasarımı ve Responsive

Web tasarım günümüzde kullanılan en yaygın pazarlama ağıdır. Bu nedenle doğru bir web sitesi ile potansiyel müşterilerinizi a...Devamı…

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web tasarım yaptırmaya karar verdiğinizde öncelikle ilk adımınız detaylı şekilde araştırmak olacaktır. Bu araştırmayı yaparken en iyi web ta...Devamı…

Web Tasarım Dilleri

Web teknolojileri günden güne popülerliğini artıran bir teknolojidir. Bu nedenle web teknolojilerine ilgi artmaktadır. Peki web tekn...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste