IGTV Nedir, Nasıl Kullanılır?

İnstagram tv ile dikey formatta tam ekran kesintisiz video deneyiminin keyfini yaşayın. 20 Aralık 2018

Her geçen gün gelişmeye devam eden, kullanıcılarına hep farklı deneyimler sunan Instagram’ın son güncellemelerinden biri de IGTV oldu. Büyük ilgi gören videolu içerikler için Youtube a rakip olacak bir özellik IGTV! Gelin IGTV yi birlikte inceleyelim.

 

IGTV nedir?

 

İnstagramın video süresi storylerde 15 sn ile postlarda ise 1 dk ile sınırlı olduğundan hem uzun videoların paylaşımına imkan sağlamak hem de videolu içerik paylaşımını arttırmaya yönelik kullanıcılar için IGTV yi geliştirdiler.

Son güncellemeler ile story sürelerini arttırmış olsalar da 24 saat sonra gösterimi sona erdiğinden IGTV ile instagram da tıpkı youtube gibi videolu içerik kanalı olarak kullanılmakta hatta şöyle ki reklam alıp para kazanabilecekleri bir platform haline gelmeye başlayacaktır.

IGTV ile takipçi sayısına göre farklılık göstermekle birlikte bir saate kadar uzunlukta dikey formatta videolar eklenebiliyor. Sadece takip ettiğiniz kişilerin değil hesabı gizli olmayan herkesin igtv videolarını takip edebilme ve izleyebilme imkanını da sizlere sunmakta.

 

IGTV özellikleri nelerdir?

 

Öncelikle IGTV klasik video deneyiminden biraz farklı. Story videolarından farkı öncelikle kalıcı olması ve süre olarak daha uzun videolu içeriklere izin vermesi. Post paylaşımlarından farkı ise tam ekran deneyimini kalıcı ve uzun süreli olarak kullanıcılara sunmuş olması.
Uzun video yüklemeye imkan sağlamasının yanında da herkes tarafından her zaman görülebilme özelliği ile IGTV videolu içerik anlamında instagramın bir nevi eksik yanlarını kapattı diyebiliriz, en azından şimdilik.

 

IGTV ile;

 

•Yüklediğiniz video siz silmediğiniz sürece kanalınızda daima kalacaktır. Sizi takip eden, etmeyen fark etmeksizin herkes tarafından izlenebilecektir.

•Dikey yani tam ekran formatında 1 saate kadar videolar paylaşabileceksiniz. Dikkat etmeniz bir şey var ki IGTV için kesinlikle yatay video çekmemelisiniz.

•Kendinize ait bir kanala sahip olacaksınız. Youtube da olduğu gibi instagram kullanıcıları da instragram tv kanallarına abone olarak istedikleri kullanıcıların videolarını takip edebilirler.

•IGTV de videolara otomatik olarak oynatılmakta olup, farklı bir videoya geçmek veya arama yapmak istediklerinden ekran üzerinde hareketler yaparak istediklerini yapabilirler.

•Dikey formatta video özelliği kullanıcı deneyiminden dolayı tercih edilmiştir. Tam ekran için telefonu yan çevirmeye gerek bırakmamaktadır.

•IGTV kanal ve video deneyimi mobil öncelikli tasarlanmıştır.

•Kaliteli ve bilgi içerikli paylaşımlara daha uzun süreler izleyebilmek ve takip edebilmek için kendi takip listenizi kendiniz oluşturabilir ve sadece görmek istediğiniz videolar ile karşılaşabilme imkanına sahipsiniz.


 

Instagram TV nasıl kullanılır?

 

Kısa ve 24 saatte kaybolan video paylaşımlarından sıkıldıysanız kanal açmak ve uzun videolar paylaşmak için öncelikle IGTV mobil uygulamasını telefonunuza indirmelisiniz.

Uygulamayı açtığınızda kendi instagram hesabınızla devam etmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Kendi hesabınızla devam etmeniz sizi hem hesap hem kanal sahibi yapacaktır. 

 

Senin için; sekmesinde beğeneceğiniz düşünülen videolarla karşılaşacaksınız.

Takip ettiklerin; sekmesinde instagramda takip ettiğiniz kullanıcıların videoları ile karşılaşacaksınız.

Popüler; sekmesini instagram keşfeti gibi düşünebilirsiniz. Beğendiğiniz videolara yönelik karışık video içerikler ile karşılaşacaksınız.

İzlemeye devam et; sekmesinde ise yarım bıraktığınız videoları kaldığınız yerden devam etme imkanına sahip olacaksınız.

 

IGTV kanalı nasıl açılır?

 

IGTV de kanal oluşturmak aslında oldukça kolaydır. Video izleme ekranının alt kısmında profil resminizi göreceksiniz ona tıklayarak kendi kanalınıza geçebilirsiniz.

İleri deyip kanal oluşturun. Ekranda bulunan (+) işaretine tıklayarak ilk videonuzu kanalınıza yükleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ilk şey videonuzun mutlaka dikey formatta ve önceden kaydedilmiş olması gerektiğidir.

IGTV ile montajlanmış hazır videolarınızı yüklerken kullanıcılar için bilgiler de ekleyebilirsiniz.
IGTV videolarını izlemek için uygulamayı indirmek zorunda değilsiniz. İnstagram uygulaması üzerinden IGTV videolarını izleyebilme imkanına sahipsiniz.

 

Aslında IGTV için özetle;

 

Mobil öncelikli: IGTV, insanların telefon kullanım alışkanlıkları doğrultusunda tam ekran ve dikey videolar için tasarlandı.

Kolay kullanım: Uygulamaya girildiğinde oynatmaya başladığından arama yapmayı gerektirmiyor.

Kaliteli içerik: IGTV Instagram ağı üzerinde kurulduğundan, kanallar da Instagramdaki içerik üreticiler. Böylece insanlar hali hazırda takip ettikleri hesapların videolarını izleyebilir ve yenilerini keşfedebilme imkanına sahipler diyebiliriz.

 

İnstagram yeniliklerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Benzer Blog yazıları

Instagram Yönetimi Fiyatları

Son zamanların en popüler sosyal paylaşım platformu instagram, facebook tarafından satın alındıktan sonra daha da geliştirildi. Her geçen ...Devamı…

Medium Nedir?

Medium, 2012 yılında Twitter kurucuları Even Williams ve Biz Stone tarafından kurulan bir blog platformudur. Twitter’dan farklı olarak 140 karak...Devamı…

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Son birkaç yıldır web dünyasında en fazla yükseliş gösteren web siteleri, sosyal medya siteleri oldu. Her ge&c...Devamı…

Instagram Nedir, Ne İşe Yarar?

Instagram Nedir?      Instagram, 2010 yılının ekim ayında sadece IOS işlemcili cihazlar için ücretsiz kullanıma sunulan da...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste