İnfluencer Marketing Nedir?

Popüler pazarlama trendlerinden influencer marketing ile tüketici kitlenize ulaşın! 25 Aralık 2018

Dijital dünyada son zamanların belki de en çok ilgi çeken pazarlamalardan biri influencer marketing. Peki nedir bu influencer marketing?

 

İnfluencer Marketing Nedir?

 

İnfluencer, ingilzce’de ‘etkileyen’ anlamındadır. İnsanların davranışlarını etkileyen, değiştiren, yönlendiren kişidir. Günden güne artan sosyal ağ kullanımı ile sosyal medya kanallarında belirle bir kitleye hitap eden bir güce, popülerliğe sahip olan, takipçi kitlesini etkileyebilen bilirkişidir. Bilirkişi, kendisi olmaz aslında, onun deneyim ve paylaşımlarının samimiyetine güvenip inanan takipçi kitlesi yapar.

 

İnfluencer, herkesçe tanınan, bilinen ünlü bir kişi, instagram fenomeni, blogger, vlogger hepsi olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken ilk detay sadık bir takipçi kitlesinin olup olmadığıdır. Herhangi bir paylaşımın bu kitle tarafından güvenilmesi, inanılması ve benimsenmesi çok önemlidir. 

 

Influencer marketing genel anlamda dijital medya kanallarında kitleleri etkileme gücüne sahip, takipçileri tarafından bilirkişi olarak kabul edilen kişilerin, hitap ettiği kitlenin satın alma davranışlarını etkilemeye yoğunlaşan bir pazarlama stratejisidir.

 

Influncer marketing için; 

 

•sosyal erişim, 
•özgün içerik, 
•tüketici güveni çok önemlidir. Sosyal medya kanalları ile milyonlara ulaşmanın ve etkilemenin belki de en etkili pazarlama stratejilerinden biridir. 

Influencer Marketing Nasıl Yapılır? 

 

•Influencer’ları seçerek öncelikle tanıtacağınız ürün veya hizmete yönelik bir analiz yapmalısınız.


•Influencer’ların marka ve firmaya farkındalığını arttırmak için güçlü bir pazarlama yapmalısınız.


•Influencer’lar üzerinden yapılacak pazarlamanın gücü ile bu kez hedef kitlenin marka farkındalığını arttırmak için  etkili pazarlama kampanyaları oluşturmalısınız.


•Influencer’ları marka ve firmanızın reklam yüzü haline dönüştürerek marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.


Güçlü müşteri ilişkileri inşa etmek çok önemlidir. Influencer’lar takipçilerini ürün ve markanın sadık müşterisine dönüştürmelidir. Sadakatin oluşması tüketicinin influencer’a olan bağına, güvenine ve ne kadar sıkı bir takipçi olduğunla orantılıdır.  Influencer, markayı en iyi şekilde temsil edebilmeli, markanın hedef kitleye yansıyan yüzü olmalıdır. Ancak bu şekilde verimli bir dönüş, markaya sadık bir müşteri kitlesi oluşturulabilir.

 

 

İnfluencer Marketing Güvenilir midir?

 

Influencer Marketing, tüketiciye doğal bir reklam havası vererek içeriğe erişmesini sağlar. Peki güvenli midir? Tüketici ile marka arasındaki etkileşimi arttırır, iletişimi güçlendirir. Bu nedenle risk almadan para kazanmanın yollarından biridir. Markaya uygun bir influencer belirlendiğinde markaya herhangi bir zararı olmayacaktır. 

 


 

Influencer Marketing Neden Önemli?

 

 

Tüketicilerin birçoğu bir ürün ya da hizmet satın alacağı zaman riske girmek istemiyor. İnternetten küçük bir araştırma yapıyor ve ona göre karar verebiliyorlar. Ve gittikçe artan rekabet ortamında sizin ürününüz rakiplerinizden çok daha kaliteli olsa da potansiyel müşterilerine ulaşmanız aslında hiç de kolay olmuyor. İnfluencer marketing ile başkalarının fikirlerini etkileme ve yön verme yeteneği olan kişiler ile ürününüzü tercih ettiğini duyurması hedef kitlenize ulaşma konusunda önemli bir fırsat haline dönüşüyor.

 

Influencer Marketing’i önemli kılan sebeplerden biri de, kullanıcıların gerçek deneyime önem vermesi.  Sözüne güvendikleri birinin ürününüzü önermesi o ürüne karşı olumlu bir algı yaratıyor. Hatta şöyle ki satın alma niyeti olmayan kullanıcıları da etkileyebilir, toplulukları o ürün ve hizmet hakkında konuşmaya yöneltebilirsiniz.. Başarılı bir Influencer Marketing çalışması, çok büyük maliyetli bir reklam kampanyasından daha etkili olabilir.

 

 

Influencer Marketing ile hedef kitleye en etkili şekilde ulaşmayı sağlayabilirsiniz. Popüler pazarlama trendleri arasındaki bu yöntem ile güvenilen influencer’larla işbirliği yaparak, potansiyel müşterilerinizle etkileşime geçebilir ve markanız hakkında konuşmalarını sağlayabilirsiniz.

Benzer Blog yazıları

Google Reklamları Nedir ve Nasıl Çalışır?

Arama pazarlaması dünyasında yeniyseniz veya yalnızca belirli sözcüklerin ve araçların dijital olarak açık bir şekilde b...Devamı…

Online İtibar Krizi Nedir?

İnternetin yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla birlikte kişiler birbirleriyle daha çok iletişim kurup etkileşime geçmeye başlamışlar...Devamı…

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, 2006'da Urchin'i satın aldığında doğan ücretsiz bir Google hizmetidir. Ölçülmeyen şey iyileştirilemez....Devamı…

Dijital Kimlik Yönetimi Nedir?

Markanızın Varlığını Dijitale Taşıyın! Dijital dünyanın hayatımıza bu kadar işlediği bir dönemde hedef kitlenize ulaşmanın en pratik ve etk...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste