İnstagramda Nasıl Takipçi Arttırılır?

İnstagramda organik takipçi arttırmak sandığınız kadar zor değil. Nelere mi dikkat etmelisiniz? 20 Aralık 2018

İnstagram en popüler sosyal ağlardan biri olsa da her gün yeni katılan belki de keşfeden kullanıcılar bulmak mümkün.

Yıllardır aktif şekilde kullanan kullanıcıların ise çoğunun tek bir amacı var: İnstagramda takipçi arttırmak. Konu instagramda büyümek olunca organik olmayan çeşitli yollarda mevcut elbette. Her geçen gün artan bot hesaplar, sahte beğeni ve takipçi sayıları vs. piyasada birçok hizmet bulunmakta olsa da. Organik olmayan ne takipçi ne beğeni size bir şey katmayacaktır.


İşinizi mi büyütmek istiyorsunuz ya da fenomen mi olmak istiyorsunuz? Ufak detaylara dikkat ederek büyüme hızınızı arttırmak mümkün. Organik olmayan yöntemleri bir kenara bırakın hem paranız cebinizde kalsın hem de verimli bir sonuç elde etmeyeceğiniz işlere boş yere zamanınızı harcamayın.
 

İlk olarak pazarlamayı doğru yapmanız gerekmekte. Büyümeniz için etkileşim çok önemli peki takipçilerinizi paylaşımlarınıza çekip, aktif olarak katılmalarını nasıl sağlayabilirsiniz?
Gelin birlikte takipçi arttırmanın doğal yollarını inceleyelim.


 

Organik takipçi nasıl arttırılır?

 

 

Karşılıklı takip

 

Her ne kadar kulağa hoş gelmese de görmeye alışık olduğumuz karşılıklı takip yani ‘takibe takip’ algısı hala kullanılmakta. Hatta keşfette sıkça karşılaşabileceğiniz  hashtagler de mevcuttur. Örnek vermek gerekirse; #FF(Follow Friday), #l4l(like for like), #tagsforlikes, #followback vs.

 

 

Takipçi Etkileşimi

 

Sizi takip eden kullanıcıların gönderilerini beğenmeniz, karşılıklı takipte olduğu gibi size etkileşim dönüşü sağlayacaktır. Takipçilerinizin fotoğraflarına ilgi göstermeniz hem hoşa gidecek hem de etkileşimlerinizin artmasına yardımcı olacaktır.

 

Hediye / Çekiliş

 

Takipçilerinizin ve sizi takip etmeyen kullanıcıların ilgisini çekmek, beğenisini toplamak için çeşitli yarışmalar, çekilişler düzenleyerek ufak hediyeler vermekten çekinmeyin bu hoşa gidecektir. İnstagramda ilgi çekmenin belki de en kolay yöntemlerinden biri budur.

 

Sahne arkası

 

Yaptığını işi paylaşın. Yani bir çeşit sahne arkası fotoğraflar gibi düşünebilirsiniz. Bu takipçilerinizin hoşuna gidecektir.

 

Beğeni

 

Her kullanıcı sizin için yeni bir takipçi olabilir bu nedenle beğeni, yorum gibi etkileşimler ilgi çekmenize yardımcı olabilmektedir.

 

Hashtag

 

En popüler,  en çok kullanılan hashtagleri takip ederek ve paylaşımlarınızda buna yer vererek göz önünde olabilir, ilgi çekebilirsiniz.

 

Zamanlama

 

Zamanlamaya önem verin, doğru zamanda paylaşım yapın. Takipçilerinizin en aktif olduğu saatlere özenle dikkat etmelisiniz. Bu şekilde yaptığınız paylaşımın en fazla kişi tarafından görülmesini sağlamış olursunuz.

 

İnceleme

 

Size benzer takipçiler üzerinde bi inceleme yapın ve onlara etkileşim halinde olmaktan asla çekinmeyin.

 

Kalite

 

Hesabınızın kalitesi her şeyden önemlidir. En güzel fotoğrafları paylaşmak için özen gösterin. Sunacağınız ürün ya da hizmeti ön plana çıkararak, göze batmadan ilgi odağı olacak şekilde paylaşarak her zaman en iyi paylaşımı sağlayabilirsiniz. Yani özetle her gün bir paylaşımınız olsun ama kaliteli olsun.

 

Filtre

 

Kendinize ve profililinize en uygun filtreye karar vermelisiniz çünkü instagramda filtre seçimi en önemli unsurlardan biridir. Bunun için ufak bir araştırma da yapabilirsiniz.

 

Biyografi

 

Profilinizde yer alan biyografi kısmını tam ve doğru oluşturun. Size ve firmanıza uygun hashtagleri ile doluluğuna bir o kadar da uygunluğuna dikkat edin. Hatta şöyle ki ürün ve hizmetlerinize yönelik hashtaglere yer vererek potansiyel takipçilerin sizi bulmasına da yardımcı olabilirsiniz.

 

Soru

 

Yazdığınız metinlerden soru sorun. Kullanıcıları yorum yapmaya yöneltmeniz etkileşim artışı ve belki bu şekilde takipçi artışı sağlanmış olacaktır. 

 

Çizgi

 

Çizginizi bozmayın. Her zaman size en uygun paylaşımları yapmaya özen gösterin. Ne için ve kimin için yaptığınızı unutmayın ve mutlaka planlı şekilde hareket edin.

 

Pazar

 

Pazar günleri paylaşım az ama etkileşim bir o kadar fazladır. Bu nedenle Pazar günleri mutlaka paylaşım yapmaya özen gösterin. İlgiyi üzerinize çekerek takipçi arttırabilirsiniz.


 

Öneri

 

Takipçilerinizin istek ve önerilerine kulak verin. Onlara düşüncelerini sizlerle paylaşmaya yöneltecek sorular yönelterek sizi takip edenlerle etkileşiminizi sıkı tutmuş olursunuz. Onların düşüncelerinizi önemsemeniz hoşlarına gidecektir.

 

Sıklık

 

Dönem dönem paylaşım sıklığınızda değişiklikler yapmaktan korkmayın. Paylaşım sıklığınızı arttırarak da ilgiyi üzerinize çekebilirsiniz.

 

Etkileşim

 

İşletme hesabı sayesinde ulaşabildiğiniz istatistiklerden yola çıkarak en çok etkileşim alan paylaşımlarınızı mutlaka göz önünde bulundurun. Takipçi kitlenizin hangi paylaşım tarzına ilgi duyduğu hakkında bir fikir sahibi olarak paylaşımlarınızı ona göre şekillendirebilirsiniz.

 

Konum

 

Yer etiketlerini kullanmaya özen gösterim. Özel yerel kullanıcılar için bulunduğunuz bölgede yer alan kullanıcılara kendinizi tanıtmış olursunuz.

 

Paylaşım

 

Paylaşım aralıklarını sabit tutmanız örneğin her gün aynı saatte paylaşım yapmanız büyümenize yardımcı olabilir.

 

İçtenlik

 

Sadece iletişim kurmuş olmak için iletişim kurmayın. Eğer gerçek bir etkileşim yakalamak istiyorsanız mutlaka içten olmalı ve özen gösterdiğinizi onlara hissettirmelisiniz.

 

Popüler Hesaplar

 

Sizi takip eden ya da tanıdığınız popüler hesapların sizinle ilgili yapacağı en ufak etkileşim, paylaşım sizin için artı değer sağlayacaktır bu nedenle iletişiminizi sıkı tutmanızda fayda var.

 

Mavi

 

Paylaşımlarınızda mavi renge ağırlık verin. Neden mi? Yapılan araştırmalar mavi renk yoğunluğunun fazla olduğu paylaşımlar diğerlerine oranla daha fazla beğeni alıyor. 

Yorum

 

İnstagramda yorum çok önemlidir, etkileşimi arttırır. Hazırladığınız metinlerde ‘yorum’ kelimesini kullanarak etkileşim artışı sağlayabilirsiniz.

 

Etiket

 

Doğru paylaşımda doğru kişileri etiketleyerek paylaşılma oranlarınızı arttırabilirsiniz.

 

Aydınlık

 

Aydınlık fotoğraf her zaman ilgi çeker. Arka plan, renk vs tüm detaylar görselde çok önemlidir. İç açan paylaşımlar yapmaya özen göstermelisiniz.

 

Özel Hashtag

 

Kendinize bir hashtag belirleyin ve paylaşımlarınızı o hashtag altında toplayarak ulaşabilirliğinizi ve görünürlüğünüzü arttırın. Özel hashtag’iniz sizi özel kılsın.

 

Hesap Yönetimi

 

Hesap yönetiminizi bir günlük popüler bir hesaba bırakmaktan çekinmeyin. Bir çeşit iş birliği gibi düşünülebilir. Sonuçta etkileşimin nereden geleceğini her zaman kestiremeyebilirsiniz.

 

Kullanıcı Yorumu

 

Bir kullanıcı size ait bir ürünü kullanmış ve bunu paylaşmış ise siz de onun fotoğrafını paylaşmaktan çekinmeyin. İyi izlenim kullanıcı yorumlarından geçer fırsatları değerlendirin.

 

Plan

 

Ve son olarak mutlaka planlı hareket edin. Çünkü bu olmadan diğer hepsi biraz eksik olacaktır. Atacağınız her adım planınızda yer alsın ki  doğru yolda emin adımlarla ilerleyebilin.


Takipçi arttırmanın yolları saymakla bitmez fakat instagramda organik takipçi artışı istiyorsanız emek harcamalı ya da işin uzmanlarından destek almalısınız. Eminiz ki tüm bunların karşılığını göreceksiniz.  

Benzer Blog yazıları

Yeni İnstagram Güncellemeleri Nelerdir?

Dünyaca kullanılan, en popüler sosyal ağlardan instagram, kullanıcılarını memnun edebilmek adına sürekli güncellemeler yapmay...Devamı…

Kapatılan Instagram Hesabı Nasıl Açılır?

Instagram Hesabım Kapatıldı! Ne Yapmalıyım?   Zaman zaman bu soruyu duyabilir ya da siz de yaşayabilirsiniz! Instagramın paylaşımlar içi...Devamı…

Sosyal Medya İçeriği Nasıl Oluşturulur?

İşiniz için sosyal medya kanallarını başlatmak, ister iyi kurulmuş bir işletme olun, isterse bir girişim olsun.    Çoğu zama...Devamı…

Sosyal Medya da Pazarlama Nedir?

Sosyal ilişkiler kurmaya ihtiyaç duyan insanoğlu için iletişim hem bedensel hem de ruhsal bütünlüğü için de b...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste