Kotlin Nedir?

Kotlin, Android için Google tarafından resmi olarak desteklenmektedir 09 Ağustos 2019

Android geliştirme sürecindeyseniz, Kotlin adlı programlama dilini zaten duymuş olabilirsiniz. Kotlin statik olarak yazılmış, genel amaçlı, modern bir programlama dilidir. JetBrains şirketi dili geliştirdi. JetBrains, IntelliJ IDEA, PyCharm, CLion vb. IDE'leri yapan şirkettir. IDE, Entegre Geliştirme Ortamı anlamına gelir. Bir dilde programlamak için eksiksiz yazılım paketleridir. Böylece kodlama, hata ayıklama, test etme, vb. IDE'lerde her şeyi yapabiliriz. 2016'da v1.0'in ilk versiyonunu yayınladılar. Yani, dil modern.

 

Kotlin genel amaçlı bir programlama dilidir. Yani, web geliştirme, masaüstü uygulama geliştirme, vb. Gibi çok çeşitli amaçlarla kullanabiliriz. Google, 2017'de Android geliştirme için Kotlin'i resmi bir dil olarak benimsemiştir.

 

 

Statik olarak yazılmış bir dildir. Bu, belirli bir türden bir değişken tanımladığınızda, değişkenin ömrü boyunca yalnızca bu tür değerleri tutabileceği anlamına gelir. Dize değerlerini tutmak için bir değişken ilan ettiğimizi varsayalım. Daha sonra bu dizgiyi sadece dizge değerlerini tutmak için kullanabiliriz. Dinamik olarak yazılmış birkaç dil var. Örneğin, Python. İlk başta daha basit görünebilir, ancak programınızın boyutu büyüdükten sonra, dinamik yazma çok fazla sorun yaratabilir.

 

 

Şu anda, Java Android geliştirme için en popüler programlama dilidir. O zaman neden başka bir programlama dili düşünelim? Cevap, Java’nın çok fazla kısıtlaması var. Biraz eski. Yeni sürümler çıkarsalar bile, bazı şeyleri değiştiremezler çünkü eski sürümlerle geriye dönük uyumluluk uygulamak zorundadırlar. Bu yüzden Java sınırlamalarını ele alan yeni bir dile ihtiyacımız var.

 

 

Java ile ilgili en iyi şey kütüphaneleridir. Hemen hemen her şeyi yapmak için binlerce Java kütüphanesi var. O zaman tüm Java kütüphanelerini yeni dilde yeniden yazmalıyız. JetBrains buna bir çözüm buldu. Kotlin'i Java ile birlikte çalışabilir kılmak. Kotlin, Java ile% 100 birlikte çalışabilir. Bu, Java kütüphanelerini bir Java programında olduğu gibi Kotlin programına aktarabileceğimiz anlamına gelir. Bu gerçekten hoş bir şey, değil mi? Tekerleği yeniden icat etmemize gerek yok. Java'nın sunduğu her şeye ve ek özelliklere sahiptir.

Benzer Blog yazıları

Neden Mobil Uygulama?

Her gün elimizden düşmeyen ve gün geçtikçe kullanımı daha çok artan smartphone (akıllı telefon)lar, tabletler g...Devamı…

Mobil Uygulama Geliştirme Nasıl Yapılır, Aşamaları Nelerdir?

Günümüzün olmazsa olmazlarından biri olan Mobil Uygulamalar, hayatımızın her alanında, yaşamımızı kolaylaştırıyor. Mobil Uygulama ...Devamı…

Mobil Uygulama Geliştirme Aşamaları

Mobil uygulama geliştirmek için uzun bir süre çalışmış, emek harcamış olabilirsiniz. Yürüttüğünüz başarılı...Devamı…

Cordova nedir ?

HYBRID UYGULAMA NEDİR ?   Hybrid uygulama HTML, CSS, JS gibi frontend dilleri/teknolojileri kullanarak mobil uygulama geliştirilmesi sonucu &cc...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste