Linkedln Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İşveren ya da iş arayan fark etmeksizin iş hayatından her kesimin yer aldığı Linkedln'de etkili şekilde siz de yer alabilirsiniz! Nasıl mı? 20 Aralık 2018

Sosyal ağlar günümüzde internet dünyasının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Oldukça yaygınlaşan ve çoğalan sosyal ağlar ile pek çok insan birbiriyle iletişime geçmekte, fotoğraf ve video paylaşımı yapmakta hatta dijital ortamda CV bile hazırlayabilmektedir. 

 

Kuruluş

 

Sosyal medyanın platformlarının farklı bir alanında yer alan Linkedln, Reid Hoffman öncülüğünde Aralık 2002’de temel olarak iş başvurusu yapmak adına kurulan bir platformdur. İş aramakta olan ve işverenlerin kullandıkları, iş seyirleriyle ilgili bilgilerin paylaşılması amacıyla kullanılan sosyal bir ağdır.

 

Amaç ve Kullanım

 

Diğer sosyal ağlardan farkı eğlence amacıyla değil iş bulmak, iş vermek gibi daha ciddi ve önemli amaçlar için kullanılan Linkedln dünyanın en geniş profesyonel ağlarından biridir. Dijital ortamda hazırlanan CV’niz sayesinde iş başvuruları yapabilir, iş ilanlarını takip edebilirsiniz.

 

Eğer işveren siz iseniz de aradığınız kriterlerde ve meslekte birini kolaylıkla bulup, iletişime geçebilirsiniz. Basit bir üyelik işleminden sonra kişisel bilgilerinizi girebilir ve size kariyer imkanı sunacak birçok iş ağına ulaşabilirsiniz.

 

Dünyadaki en geniş ve profesyonel ağlardan biri  olan Linkedln kullanım bakımından oldukça basit bir yapıya sahiptir. Kayıt ve hesap oluşturmak için yapılması gereken tek işlem e-mail adresiniz üzerindeki taratma işlemini gerçekleştirmenizdir. Bu durumunda defterinizde kayıtlı olarak bulunan kişilerle kolay bir şekilde irtibat kurabilirsiniz.

 

 

Kayıt Olurken

 

LinkedIn kullanabilmek için öncelikle bir e-posta adresine sahip olmanız gerekmektedir. Diğer sosyal ağlarda olduğu gibi Linkedln için de e-mail adresi, adınız, soyadınız gibi temel bilgilerle üyelik işlemi gerçekleştirilmektedir. Üyelik işlemi sırayla tamamlandıktan sonra en önemli kısım kendiniz için oluşturacağınız profildir. Bu profil sizi en iyi şekilde tanımlamalıdır. Profil içeriğinizde eğitim hayatınız, başarılarınız, iş ve çalışma tecrübeleriniz, bildiğiniz diller, hobileriniz, aktif olarak kullandığınız sosyal ağlar gibi birçok bilgiyi paylaşabilirsiniz. Oluşturacağınız bu profili istediğiniz dilde hazırlama imkanınız bulunmaktadır.

 

Linkedln’de oluşturulmuş gruplar; meslek ve iş dalları daha önceden bahsedilmiş ve ya bahsedilmemiş birçok güncel konuyla birlikte herkes tarafından paylaşılabilen ve bilgi alışverişi yapılabilmesine imkan sağlamakta olan oldukça kaliteli topluluklardan oluşmaktadır. Linkedln’de birçok grup bulunmakta ancak kullanıcılar bu gruplardan yalnızca 50 tanesine üye olabilmektedir. Bu sebeple gruplara üye olurken oldukça seçici davranmanız gerekmektedir.

 

Linkedln’e kayıt olmanızla birlikte ilk olarak e-postanızda kayıtlı adres defterinizde bulunan kişiler karşınıza çıkmaktadır. İsteğinize bağlı olarak tanıdığınız kişilerle bağlantı kurabilir, daha önce tanımadığınız fakat alanında oldukça faydalı paylaşımlarda bulunan ve popüler olan birçok kişiyle de etkileşimde bulunma fırsatını yakalayabilirsiniz.

 

Ücretleme Hakkında

 

LinkedIn üzerinde üyelik ücretli ve ücretsiz olarak iki seçenekte ayrılmaktadır. Ücretsiz seçenek kullanıcılar uygulamaların birçoğundan yararlanmakla birlikte belirli kısıtlamalar içermektedir. Ücretli olanda ise tanımlamış olduğunuz profile kimlerin baktığını ve tüm kullanıcıların profillerine erişmeniz mümkündür. Ancak bağlantınız olmayan kullanıcıların profillerine onların izin verdiği sürece ulaşabilirsiniz. Ücretli hesapta ayrıca bağlantınız olmayan kullanıcılarla mesajlaşma, profillerini klasöre kaydetme, herhangi bir profil üzerine not düşme ve o profil kullanıcısıyla iletişime geçmek, nitelikli arama filtreleri oluşturabilmek gibi işlemler de yapılabilmektedir.

 

Linkedln ne için kullanılır?

 

Linkedln’in temel kullanım amacı iş başvurusu yapmak isteyen bireylerim kolay bir şekilde iş başvurularını gerçekleştirebilmeleri, yapılan sunumlar, dosyalar ve pek çok kitabın rahat bir şekilde paylaşılması, blogların kolay bir şekilde reklamının yapılması, iş hayatıyla ilgili konularla ilgili bilgi alışverişi yapılması gibi daha birçok konuda fayda elde etmektir. İnternet ortamı üzerinde oluşturacağınız bu dijital CV sayesinde ilgili olduğunuz alandaki kişilerle iletişime geçmek, şirketleri takip etmek daha kolay bir hal alacaktır.

 

 

Linkedln Nasıl Etkin Kullanılır?

 

Etkin LinkedIn kullanımı için sosyal ağı geliştirmeye çabalamak, ilgili olunan iş ile ilgili kelimeleri yazıp çıkan diğer profilleri incelemek gerekmekte. Bu şekilde kullanıcıların karşılıklı fayda sağlayabilecekleri kişilerle iletişim kurmaları mümkün olmaktadır. LinkedIn’de grup kurmak da kullanıcılara otorite ve büyük avantajlar sağlamakla birlikte etkin kullanımı kolaylaştırıyor. 

 

Profilinizi Güncel Tutun

 

Yeni sürümlere güncellemenin yanında profilinizi ara sıra yenilemek, tazelemek sizi kullanıcılara hatırlatacaktır.


 

Aktif Olmalısınız

 

Kullanıcılarla etkileşim halinde olun. Bunu paylaşım, yorum ve beğeni yolu ile yapabilirsiniz.

 

Yenileyin

 

Başlığınızı, profil fotoğrafınızı, içeriklerinizi ve paylaşımlarınızı yenileyin ve geliştirin. Örneğin fotoğrafınız eski. Değiştirin ve yerine yüksek çözünürlüklü yeni fotoğraf ekleyin. İçerikleriniz her zaman aynı mantıkta olmasın, sürekli yeni bilgiler ekleyin. Bu şekilde Linkedln’de etkin bir kullanıcı haline geleceksiniz.

 

 

Ülkemizde internet kullanıcıları tarafından biraz geç fark edilmiş olsa da belirli bir kullanıcı sayısına ulaşmış olan LinkedIn, genel olarak iş olanaklarına yönelik bir platform olarak tanımlanabilmektedir.

Benzer Blog yazıları

Instagramda Hikayeye Nasıl Link Verilir?

İnsanların yoğun bir şekilde kullandığı platformların ise birer reklam mecrası haline dönüşmesi kaçınılmazdır. Aslında bu durum telev...Devamı…

Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları Ne Kadar?

Marka iletişiminde çift yönlü iletişim için ciddi potansiyele sahip sosyal medya kanalları oldukça önemli bir yere...Devamı…

Tumblr Nedir, Ne İşe Yarar?

Tumblr, 2007 yılında David Karp tarafından kurulan bir sosyal ağ ve microblog sitesidir. Tumblr kuruluşundan iki hafta sonra 75 bin kullancıya ulaştı....Devamı…

Sosyal Medya da Pazarlama Nedir?

Sosyal ilişkiler kurmaya ihtiyaç duyan insanoğlu için iletişim hem bedensel hem de ruhsal bütünlüğü için de b...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste