Medium Nedir?

Medium ile kendi blogunuzu oluşturun!

Medium, 2012 yılında Twitter kurucuları Even Williams ve Biz Stone tarafından kurulan bir blog platformudur. Twitter’dan farklı olarak 140 karakterden fazla kullanılmaktadır. Medium’a önceden sadece Twitter kullanıcıları kayıt olunabiliyorken daha sonra e-mail, facebook, google hesaplarıyla da kayıt olunabilir özelliği getirildi.


Medium Nasıl Kullanılır?

 

Medium da blog içeriklerinizi paylaşabilmek için bir Medium hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Google, Facebook, Twitter veya E-mail hesaplarından bir tanesiyle kolayca kayıtlı olabilirsiniz. Medium bloğunuzu düzeltmenize veya diğer kullanıcılarından farklı yapmaya uğraşmadan içeriğinizi yazabilirsiniz. Yazdığınız yazıları daha sonra istediğiniz şekilde değişiklik yapabilirsiniz. 


Medium’da daha önceden bulunmayan fakat daha sonra gelen özellikle beğendiğiniz kişileri veya kurumları takip edebilirsiniz aynı şekilde diğer kullanıcılarda sizi takip edebilirler. Dilerseniz bir etiketi, bir yayını da takip edebilirsiniz. Başka bir kullanıcının beğendiğiniz bir içeriğini profilinizde paylaşmanız da mümkündür. 

 

Medium Sözlüğü:


Etiket: Diğer sosyal ağlarda da çok sıkça kullanılan etiket kavramı Medium’da da kullanmak mümkün. Platformda yazdığınız yazıları, konusuna göre veya hitap ettiğiniz kitleye göre etiketleme yapabilirsiniz. Medium’da da etiket kullanarak yazılarınızın daha fazla okunmasını sağlayabilir, daha fazla etkileşim alabilirsiniz.

Yayınlar: Medium hesabınızla bir yayın oluşturabilir bu sayede bloğunuzu kendiniz yönetebilir veya diğer kullanıcıların içeriklerinin de yayınlarına yayın editörü olabilirsiniz. Diğer kullanıcılarda aynı şekilde sizin yayınlarınıza katkı sağlayabilir. Bir başka kullanıcının yayınına katıldıysanız yazdığınız yazılar editör onayı alındıktan sonra yayınlanır. Yayınlara ortak olmanın bir artı yönü ise etkileşimi arttırmasıdır. 

Medium İşbirliği: Medium’un 2017 yılında duyurduğu ve blog yazılarınızdan para kazanmanıza olanak sağlayacak olan “MediumPartnership” olarak adlandırılan bu uygulama Medium İşbirliği kavramıyla lanse edilmektedir. Bu uygulama sayesinde bloggerlığı bir nevi meslek haline getirmek isteyen kişiler yazılarını özelleştirebilir.Medium İşbirliği programına dahil olan kullanıcıların yazıları sadece her ay Medium’a, Medium’un belirlediği miktar kadar para ödeyen kullanıcılar tarafından okunabilmektedir. Bu şekilde, bir ücret karşılığında okunan özelleştirilmiş yazılar sayesinde Medium’dan para kazanabilmek mümkündür. 


Medium İstatistiklerine Göre;


Medium 60 milyondan kullanıcıya sahip olmakla birlikte Medium’da 85 çalışan bulunmaktadır.
2016 yılında 7.5 milyon içerik yayınlanmıştır ve haftalık 140 bin hikaye yazılmıştır.

 

Sizler de yukarıdaki bilgileri dikkate alarak Medium’a üye olabilir kendi bloğunuzu yazmaya başlayabilirsiniz. 
 

Benzer Blog yazıları

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Son birkaç yıldır web dünyasında en fazla yükseliş gösteren web siteleri, sosyal medya siteleri oldu. Her ge&c...Devamı…

Sosyal Medya İçeriği Nasıl Oluşturulur?

İşiniz için sosyal medya kanallarını başlatmak, ister iyi kurulmuş bir işletme olun, isterse bir girişim olsun.    Çoğu ...Devamı…

İnstagramda Nasıl Takipçi Arttırılır?

İnstagram en popüler sosyal ağlardan biri olsa da her gün yeni katılan belki de keşfeden kullanıcılar bulmak mümkün. Yıllardır ...Devamı…

Linkedin şirket sayfanızın etkileşimini nasıl arttırabilirsiniz?

Linkedin'e katılımın çoğu kişisel düzeydeyken, işletmenizin Linkedin şirket sayfasının potansiyelini göz ardı etmemelis...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste