Medium Nedir?

Medium ile kendi blogunuzu oluşturun! 02 Ocak 2019

Medium, 2012 yılında Twitter kurucuları Even Williams ve Biz Stone tarafından kurulan bir blog platformudur. Twitter’dan farklı olarak 140 karakterden fazla kullanılmaktadır. Medium’a önceden sadece Twitter kullanıcıları kayıt olunabiliyorken daha sonra e-mail, facebook, google hesaplarıyla da kayıt olunabilir özelliği getirildi.

 

Medium Nasıl Kullanılır?

 

Medium da blog içeriklerinizi paylaşabilmek için bir Medium hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Google, Facebook, Twitter veya E-mail hesaplarından bir tanesiyle kolayca kayıtlı olabilirsiniz. Medium bloğunuzu düzeltmenize veya diğer kullanıcılarından farklı yapmaya uğraşmadan içeriğinizi yazabilirsiniz. Yazdığınız yazıları daha sonra istediğiniz şekilde değişiklik yapabilirsiniz. 


Medium’da daha önceden bulunmayan fakat daha sonra gelen özellikle beğendiğiniz kişileri veya kurumları takip edebilirsiniz aynı şekilde diğer kullanıcılarda sizi takip edebilirler. Dilerseniz bir etiketi, bir yayını da takip edebilirsiniz. Başka bir kullanıcının beğendiğiniz bir içeriğini profilinizde paylaşmanız da mümkündür. 

 

Medium Sözlüğü:


Etiket: Diğer sosyal ağlarda da çok sıkça kullanılan etiket kavramı Medium’da da kullanmak mümkün. Platformda yazdığınız yazıları, konusuna göre veya hitap ettiğiniz kitleye göre etiketleme yapabilirsiniz. Medium’da da etiket kullanarak yazılarınızın daha fazla okunmasını sağlayabilir, daha fazla etkileşim alabilirsiniz.

Yayınlar: Medium hesabınızla bir yayın oluşturabilir bu sayede bloğunuzu kendiniz yönetebilir veya diğer kullanıcıların içeriklerinin de yayınlarına yayın editörü olabilirsiniz. Diğer kullanıcılarda aynı şekilde sizin yayınlarınıza katkı sağlayabilir. Bir başka kullanıcının yayınına katıldıysanız yazdığınız yazılar editör onayı alındıktan sonra yayınlanır. Yayınlara ortak olmanın bir artı yönü ise etkileşimi arttırmasıdır. 

Medium İşbirliği: Medium’un 2017 yılında duyurduğu ve blog yazılarınızdan para kazanmanıza olanak sağlayacak olan “MediumPartnership” olarak adlandırılan bu uygulama Medium İşbirliği kavramıyla lanse edilmektedir. Bu uygulama sayesinde bloggerlığı bir nevi meslek haline getirmek isteyen kişiler yazılarını özelleştirebilir.Medium İşbirliği programına dahil olan kullanıcıların yazıları sadece her ay Medium’a, Medium’un belirlediği miktar kadar para ödeyen kullanıcılar tarafından okunabilmektedir. Bu şekilde, bir ücret karşılığında okunan özelleştirilmiş yazılar sayesinde Medium’dan para kazanabilmek mümkündür. 

 

Medium İstatistiklerine Göre;


Medium 60 milyondan kullanıcıya sahip olmakla birlikte Medium’da 85 çalışan bulunmaktadır.
2016 yılında 7.5 milyon içerik yayınlanmıştır ve haftalık 140 bin hikaye yazılmıştır.

 

Sizler de yukarıdaki bilgileri dikkate alarak Medium’a üye olabilir kendi bloğunuzu yazmaya başlayabilirsiniz. 
 

Benzer Blog yazıları

IGTV Nedir, Nasıl Kullanılır?

Her geçen gün gelişmeye devam eden, kullanıcılarına hep farklı deneyimler sunan Instagram’ın son güncellemelerinden biri de IGT...Devamı…

Linkedin şirket sayfanızın etkileşimini nasıl arttırabilirsiniz?

Linkedin'e katılımın çoğu kişisel düzeydeyken, işletmenizin Linkedin şirket sayfasının potansiyelini göz ardı etmemelis...Devamı…

Instagramda Hikayeye Nasıl Link Verilir?

İnsanların yoğun bir şekilde kullandığı platformların ise birer reklam mecrası haline dönüşmesi kaçınılmazdır. Aslında bu durum telev...Devamı…

Instagram Reels Nedir, Nasıl Kullanılır?

İnsanların severek ve çok yoğun bir şekilde kullandığı popüler bir sosyal medya platformu olan Instagram günden güne yaptığı yen...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste