Mobil Uygulamalarınız İçin UX Tasarım İpuçları

Günümüzde mobil cihazların kullanımı bilgisayarlara göre çok daha fazladır. Mobil cihaz kullanımı dünyada ve ülkemizde sürekli olarak artmaya devam ediyor. 22 Aralık 2020

Günümüzde mobil cihazların kullanımı bilgisayarlara göre çok daha fazladır. Mobil cihaz kullanımı dünyada ve ülkemizde sürekli olarak artmaya devam ediyor. Bu artış ile birlikte işletmeler de mobil uygulamaların avantajlarından yararlanmak istiyor.

 

1. Açıklık:

UX tasarımının birincil amacı açıklıktır. Tasarım ve uygulamanızın ilk bakışta ne ile ilgili olduğu anlaşılmalıdır, kısaca yaptığınız tasarımın yapısı açıkça belirtilmelidir. Bu yüzden kullanıcıların kafasını karıştıran karmaşık senaryolardan kesinlikle kaçının. Arayüzü anlamak için kullanıcılara zor zamanlar yaşatmanız negatif dönüşlere sebep olacaktır.

 

2. Stratejik odaklanma:

Doğru bir UX mobil uygulama tasarlamak istiyorsanız yapmanız gerekenlerden bir diğeri ise potansiyel müşterilerinizin farkında olmanız. Hitap edeceğiniz kesimi tam olarak anlamadan tasarım yapmaya başlamayın. Önceliğiniz iş stratejileriniz ile müşterilerinize odaklanmak olsun.

 

3. Kullanıcı dostu tasarım:

Eğer oluşturduğunuz arayüzün kullanımı kolay ise UX tasarımında başarılı bir yolda ilerliyorsunuz demektir. Günümüzde insanların sürekli olarak mobil telefon kullanıyor olmaları onların her zaman teknolojiye hakim olması gerektiği anlamına gelmiyor. Bu yüzden kullanılması ve anlaşılması kolay bir mobil uygulamanız varsa kazanç sayınızı kolaylıkla yükseltebilirsiniz.

 

4. Tasarımda gösterişten kaçınma:

Her zaman için gereksiz süs ve gösteriş içermeyen UX mobil uygulama tasarımlarına gitmek daha uygundur. Deneme uygulamaları oluştururken çoğunlukla bu önerilir Bu teknik sayesinde oluşturulan uygulama, deneme çalışmalarının kaydedilmesi ve hatta gelecekte kullanılmak üzere gerekli olan tüm bilgilerin saklanması için kullanılabilir. Bu yüzden bu nokta üzerinde çalışmayı deneyin.

 

5. İki farklı platform için UX oluşturma:

İki platform için oluşturulan tasarımlar her zaman birbirine benzer değildir. Ancak hem Android hem de IOS sektörlerinde iyi çalışabilecek bir platformda çalışmak akıllıca bir fikir olacaktır. Bu da zamandan ve paradan tasarruf etmeye yardımcı olur.

 

6. Kolay navigasyon:

Kullanıcıların uygulamanızda kolayca gezinebilmesi çok önemlidir. Örneğin işletmeniz sporla alakalıysa, kullanıcıların uygulama üzerinde aradıkları ilk şey fan/taraftar bulmaktır. Mobil uygulamanızın doğru bir navigasyon gücü varsa, hayranlar sizinle daha kolay iletişime geçeceklerdir. Bu şekilde platformunuzun değerini kolayca arttırabilirsiniz.

 

7. Doğru tipografi:

UX mobil uygulama tasarımlarınız için merak uyandırıcı olabilecek en iyi tipografi ile uğraştığınızdan emin olun. Bunun için UX tasarımcılarıyla çalışmayı deneyin.

 

Her zaman bu 7 noktayı takip etmeye ve mobil uygulamalar için en iyi UX tasarımını yaratmaya çalışın.

Benzer Blog yazıları

Drupal Nedir?

Drupal, hiç bir yazılım dilini bilmenize gerek kalmadan istediğiniz tarzda web sitelerini meydana getirmenize yardımcı olan kolay kullanım &oum...Devamı…

Güzel Web Tasarım

Her yeni günde gelişen, değişen internet dünyasında yer alan her kurum veya kişi, kimliğini yansıtacak olan web sitesinin öncelikle ...Devamı…

Dijital Tasarım Nedir?

Dijital tasarım, birkaç farklı görevi kapsayan bir terimdir. Evet, bu işlerin her biri tasarımı ve özellikle insanların web sitelerin...Devamı…

İstanbul'daki web tasarım firmaları arasında Atamedya'nın farkı!

Web tasarım projelerimizi oluştururken ilk olarak firmanızı inceliyor ve 2300’den fazla projeye imza atmanın tecrübesiyle öncelikle...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste