PageRank Nedir?

PageRank 0 ila 10 arasında belirlemek için bir web sayfasına bağlantıların kalitesini ve miktarını değerlendirir. 03 Ocak 2020

Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından ünlü bir şekilde icat edilen bir hesap olup, bu sayfanın öneminin ve otoritesinin göreceli puanını 0 ila 10 arasında belirlemek için bir web sayfasına bağlantıların kalitesini ve miktarını değerlendirir. 

PageRank, Google sıralama algoritmasında yalnızca bir faktör olduğundan, yüksek bir PageRank'in yüksek sıralamaları garanti etmediğini hatırlamak gerekir.Temel varsayım, bağlantıların bir sayfanın önemi için “oylara” benzer olmasıdır. Bir sayfa ne kadar oy alırsa o kadar önemli olur. Dahası, önemli sayfaların / URL'lerin oyları önemsiz olanların oylarından daha fazladır. 

 

pagerank

 

Sitenizin veya rakibinizin PR puanının ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Ancak Google artık web siteleri için PageRank puanını açıklamıyor. Eskiden Google Araç Çubuğu'nda web tarayıcılarının üstünde görüntülenirdi, ancak artık yok. PR verileri de API'lar aracılığıyla geliştiriciler tarafından artık kullanılamıyor. Ancak artık herkese açık olarak gizlenmiş olsa da,  PageRank Google'ın gizli sıralama algoritmalarında önemli bir bileşen olmaya devam ediyor. 

 

PageRank / Link Juice'u Dahili Bağlama ile Aktarma 

 

İlgili makalelerdeki kendi önemli sayfalarınıza bağlantı vererek Google'ın web sitenizin sayfalarını konu yetkililer olarak görmesine yardımcı olabilirsiniz. 

 

PageRank'in Mantığı Nedir 

 

Arama varsayımımız şöyledir: A kişisi, “x” ifadesini aramaya başlar. Google önce A kişisinin sorgusuyla eşleşen içerik içeren alakalı sayfalar arar. Google ilgili sayfaları bulduktan sonra, bu sayfaları önem derecesine göre sıralar. 

A Sitesi web sayfanıza bağlandığında, Google bunu A Sitesi sayfanızın onaylanması veya oy vermesi olarak görür. Google, tek tek web sayfalarının ve web sitenizin bir bütün olarak alaka düzeyi ve önemi hakkında sonuçlar çıkarmak için bu bağlantı oylarının tümünü (yani web sitesinin bağlantı profili) dikkate alır. PageRank'in arkasındaki temel kavram budur. 

pagerank

 

Sayfa B'den A sayfasına bağlantı etkili bir şekilde A sayfasının önemi için bir oy olur ve bu oy A sayfasının Sayfa Sırasını 2'ye yükseltir. Sayfa A’nın ilk Sayfa Sırası artı B sayfasının oyunun değeri. B Sayfasının oyu, PageRank değerine değer ve sıralama gücü olarak adlandırılır. 

B sayfasından A sayfasına veya C sayfasına daha fazla bağlantı eklemek bir şeyi değiştirmeyecektir, çünkü B sayfasından A sayfasına yalnızca bir bağlantı sıralama gücünü dağıtır. İkinci bir bağlantı ilave sıralama gücü eklemez. 

Benzer Blog yazıları

Android OS Nedir?

OS Nedir?   Gün geçtikçe teknoloji gelişiyor cihazlar küçülüyorlar eskiden sadece konuşmaya yarayan te...Devamı…

Web Sitesi İçin Gizlilik Politikası Nasıl Yazılır?

Gizlilik politikası, sitenize gelen ziyaretçilerin hangi bilgileri topladığınızı ve bu bilgilerle ne yaptığınızı gösteren bir belgedir. We...Devamı…

Sanal Gerçeklik Nedir?

  Sanal Gerçeklik (VR), benzetilmiş bir ortam yaratmak için bilgisayar teknolojisinin kullanılmasıdır. Geleneksel kullanıcı aray&u...Devamı…

Python Nedir?

Teknik açıdan Python, öncelikle web ve uygulama geliştirme için entegre dinamik anlam bilimine sahip nesne yönelimli, üst...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste