Sass nedir ? Neden kullanılır ?

Sass ile CSS kodlamalarını daha pratik ve daha düzenli yapabilirsiniz. 10 Ocak 2019

SASS ( Syntactically Awesome Style Sheets ), en popüler CSS ön-işlemcilerinden biridir. Kendi resmi sitesinde ki bilgiye göre olgun,istikrarlı ve güçlü profesyonel seviyedeki CSS uzantı dilidir.

 

Sass 2006 yılında Hampton Catlin tarafından, CSS ve CSS3’ü Ruby diline benzer bir yapıyla geliştirmek fikri ile ortaya çıkan bir Ruby Gem’dir. 2008 yılına kadar Hampton tarafından geliştirilmeye devam eden Sass, şu anda Github üzerinde bulunan repo ile yüzlerce developer tarafından geliştiriliyor.

 

 

Sass fikri ilk kez ortaya atıldığında, Ruby gibi planlanmış olsa da, kullanan kişi sayısı arttıkça Front-end geliştiricelerin CSS alışkanlıkları da göz önüne alınarak yoluna Scss olarak devam etmiştir.

 

SASS ne işe yarar ?

 

Sass, CSS’i bir programlama diline benzer yapıyla geliştirmemizi sağlayan, sürekli ihtiyaç duyduğumuz ve CSS’te bulunmayan birçok özelliği kullanarak, daha pratik kod yazmamızı sağlar. Kısaca Sass, CSS ile yaptığımız kod yapılarını daha pratik ve düzenli şekilde yazmamıza olanak verir.

 

SASS özellikleri nelerdir?

 

Sass bir CSS derleyicisidir. Fakat css sayesinde var olmasına rağmen css’i teknik olarak geçmeyi başarmıştır.

 

Sass, kendi sözdizimi ile yazılmış kodları CSS’e çevirir. Sass tarafından oluşturulan bu CSS dosyası projeye dahil edilerek kullanılır. Sass çalıştığınız proje dizinini takip ederek, kaydedilen her “*.sass” ve “*.scss” dosyasını otomatik olarak derler ve kullanıma hazırlar.

 

Sass ile döngüler, karar yapıları, fonksiyonlar, operatörleri de kullanarak hızlı ve daha doğru çalışan bir css kodlaması yapabilirsiniz.

 

 

Neden SAAS kullanmalıyım ?

 

Sass, programalama dillerinin sahip olduğu bazı özellikleri (değişkenler,fonksiyonlar), CSS de kullanabilmemizi sağlıyor ve bir nevi CSS’i basit bir dilden programlama diline çevirir. CSS’i daha elverişli hale getirir. 

Binlerce satırlık CSS kodlarını daha hızlı yazmamızı, daha düzenli bir stil dosyası oluşturmamıza olanak tanır. Bu şekilde daha önce yazdığımız kodları kolay bir şekilde bulabiliriz.

 

Kısacası CSS’i hantal bir yapıdan çıkarır ve daha dinamik bir yapıya döndürür. Sass daha çok büyük projelerde kullanıldığından dolayı etkisini daha kolay gösterebilmektedir.

 

Sass alternatifi nedir ?

 

CSS ön-işlemcisi tabi ki Sass’dan ibaret değil. En az Sass kadar popüler ve kullanıcısı olan bir de Less var. Ayrıca Stylus adında diğerlerine göre daha az popüler ama yeterli bir ön-işlemci daha var.

 

Benzer Blog yazıları

Kaynak Kodu Nedir ?

Kaynak kod, bilgisayar programlamanın insan tarafından okunabilir aşamasıdır. Web siteleri birer yazılımdır. Asp veya PHP altyapısı ile yazılabilen ...Devamı…

MongoDB Nedir?

MongoDB, bir tür NoSQL veritabanı olan çapraz platformlu ve açık kaynaklı bir belge odaklı veritabanıdır. NoSQL veritabanı olarak, ...Devamı…

Kodlama Dili Öğrenirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yeni yazılım dili öğrenmek sinir bozucu olabilir. İlerleme yolundaki zorluklar, öğrenme aşamasındaki kişiyi mesleğine başlamadan bırakmasına...Devamı…

Hadoop Nedir?

Hadoop, kümelenmiş sistemlerde çalışan büyük veri uygulamaları için veri işlemeyi ve depolamayı yöneten açık ...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste