Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik; bilgi güvenliğini, operasyon güvenliğini, bilgisayar güvenliğini kapsar. 29 Kasım 2019

Siber güvenlik, bilgi güvenliğinden operasyon güvenliğine ve bilgisayar sistemlerinin güvenliğine kadar birçok farklı kavramı kapsar.Hükümetler açısından ise vatandaşların, kurumların, kritik altyapının ve devlete ait bilgisayar sistemlerinin saldırılara ya da verilerin çalınmasına karşı korunması anlamına gelir.

Başarılı bir siber güvenlik yaklaşımı, bilgisayarlarda, ağlarda, programlarda veya güvende tutmak istediği verilerde yayılan birden fazla koruma katmanına sahiptir. Bir organizasyonda, insanlar, süreçler ve teknoloji, siber saldırılara karşı etkili bir savunma oluşturmak için birbirini tamamlamalıdır. Birleştirilmiş bir tehdit yönetim sistemi, belirli Cisco Security ürünleri arasında entegrasyonları otomatikleştirebilir ve kilit güvenlik operasyonları fonksiyonlarını hızlandırabilir: algılama, araştırma ve düzeltme.
Teknoloji, kuruluşlara ve bireylere, siber saldırılardan korunmaları için gereken bilgisayar güvenlik araçlarını vermek için çok önemlidir. Üç ana varlık korunmalıdır: bilgisayarlar, akıllı cihazlar ve yönlendiriciler gibi uç nokta cihazları; ağlar; ve bulut. Bu varlıkları korumak için kullanılan yaygın teknoloji, yeni nesil güvenlik duvarları, DNS filtreleme, kötü amaçlı yazılım koruması, virüsten koruma yazılımı ve e-posta güvenlik çözümlerini içerir.

Günümüzün bağlı dünyasında, herkes gelişmiş siber savunma programlarından yararlanmaktadır. Bireysel düzeyde, bir siber güvenlik saldırısı kimlik hırsızlığından, zorla girme denemelerine, aile fotoğrafları gibi önemli verilerin kaybolmasına kadar her şeyle sonuçlanabilir. 

 

Siber güvenlik tehdit türleri


Kimlik Avı : 
Kimlik avı, saygın kaynaklardan gelen e-postalara benzeyen sahte e-posta gönderme uygulamasıdır. Amaç, kredi kartı numaraları ve giriş bilgileri gibi hassas verileri çalmaktır. Bu en yaygın siber saldırı türüdür. Kendinizi eğitim yoluyla veya kötü amaçlı e-postaları filtreleyen bir teknoloji çözümü ile korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Ransomware : 
Ransomware, kötü amaçlı yazılım olarak da bilinen kötü amaçlı bir yazılımdır. Saldırganın önceden belirlenmiş bir fidye ödenene kadar mağdurun verilerini şifreler. Tipik olarak, saldırgan bitcoin gibi bir şifreleme para birimi şeklinde ödeme talep eder. Ancak o zaman saldırgan kurbanın verilerini serbest bırakmak için bir şifre çözme anahtarı gönderir.

Malware :
Kötü amaçlı yazılım, yetkisiz erişim sağlamak veya bir bilgisayara zarar vermek için tasarlanmış bir yazılım türüdür.

Sosyal mühendislik :
Sosyal mühendislik, rakiplerin sizi hassas bilgileri ortaya çıkarmak için kandırmak için kullandıkları bir taktiktir. Parasal bir ödeme talep edebilir veya gizli verilerinize erişebilirler. 
 

Benzer Blog yazıları

Ubuntu Nedir?

Ubuntu nedir?   Ubuntu, Linux tabanlı özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Ubuntu projesi, Linux ve özgür yazılım...Devamı…

Sanal Gerçeklik Nedir?

  Sanal Gerçeklik (VR), benzetilmiş bir ortam yaratmak için bilgisayar teknolojisinin kullanılmasıdır. Geleneksel kullanıcı aray&u...Devamı…

UTM Link Nedir, Ne İşe Yarar?

UTM link, google tarafından 2005 yılında bulunmuştur. UTM link, (Urchin Tracking Module) URL sonuna eklenen ve yeni oluşan URL’lerin Google Anal...Devamı…

Antivirüs Nedir? Virüsten Koruma Programı Ne İşe Yarar?

Virüsten koruma yazılımı, ağ üzerinden cihazlarınıza seyahat eden verilere (web sayfaları, dosyalar, yazılım, uygulamalar) bakar. Bilinen te...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste