Site İçi SEO Nedir?

SEO organik arama motoru sonuçları aracılığıyla Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. 07 Şubat 2020

SEO nedir?

 

SEO organik arama motoru sonuçları aracılığıyla web sitenize trafik miktarını ve kalitesini artırmak amacıyla yapılan Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.

 

SEO nasıl çalışır?

 

Arama motorunu, bir kutu içerisine yazdığınız kelimeler doğrultusunda size sonuçları çıkaran bir program olarak düşünebilirsiniz. Google, Yahoo!, Bing veya kullandığınız herhangi bir arama motoru, web sayfalarına giden uzun bir bağlantı listesi ile potansiyel olarak sorunuza cevap verebilir.

Bu doğru. Ama bu bağlantı listelerinin arkasında ne olduğunu hiç düşündünüz mü?

 

Nasıl çalışır

 

Google (veya kullandığınız herhangi bir arama motoru), İnternet'te bulabilecekleri tüm içerikler hakkında bilgi toplayan bir tarayıcıya sahiptir. Tarayıcılar, bir dizin oluşturmak için tüm bu 1'leri ve 0'ları arama motoruna geri getirir. Bu dizin daha sonra verileri sorgunuzla eşleştirmeye çalışan bir algoritma ile beslenir.

Bir arama motorunun algoritmasına giren birçok faktör vardır ve bir grup optimizasyon kuralları ile hareket eder.

Optimizasyon birçok şekilde olabilir. Başlık etiketlerinin ve meta açıklamaların hem bilgilendirici hem de doğru uzunlukta olduğundan emin olmaktan, sayfalardaki dahili bağlantıları göstermeye kadar her şey.

 

İçerik ve ilgili işaretleme

 

Bir içerik buluncaya kadar bir site gerçekte bir site değildir. Ancak içerik için SEO, içeriğe verdiğimiz başlıklar, alt başlıklar ve açıklamalar ile çalışır. Anahtar kelime araştırması, SEO dostu açıklamalar ekleme, kullanıcının arayacağı kelimeler ile bağlantılar anahtar kelimeler ve açıklamalar eklemek başarılı bir SEO ile içerik eklemenizi sağlayacaktır..

 

seo

 

Site içi SEO nedir?

 

Site içi SEO (ayrıca sayfa içi SEO olarak da bilinir), bir web sitesindeki öğeleri optimize etme uygulamasıdır (daha yüksek bir sıralama için İnternet'teki başka bir yerdeki bağlantıların ve toplu olarak "site dışı SEO" olarak bilinen diğer harici sinyallerin aksine). Site içi SEO, bir sayfanın hem içeriğini hem de HTML kaynak kodunu optimize etmeyi ifade eder.

Arama motorlarının sayfa içeriğini yorumlamasına yardımcı olmanın ötesinde, uygun site içi SEO, kullanıcıların bir sayfanın ne hakkında olduğunu ve arama sorgularını ele alıp almadığını hızlı ve net bir şekilde anlamalarına da yardımcı olur. Özünde, iyi site içi SEO, arama motorlarının bir sayfayı ziyaret ettiklerinde bir insanın ne göreceğini (ve ne kadar yararlı olacağını) anlamasına sağlar.

 

Site içi SEO'nun nihai hedefi, hem arama motorları hem de kullanıcılar için mümkün olduğunca kolay hale getirmeye çalışmak olarak düşünülebilir. Aşağıdaki öneriler ile içeriklerinizi oluşturmanız site içi SEO'nuza olumlu katkılarda bulunacaktır. 

 

*Bir web sayfasının ne hakkında olduğunu anlatın.

*Bu sayfayı bir arama sorgusu veya sorgularıyla (yani belirli bir anahtar kelime veya anahtar kelime kümesi) alakalı olarak tanımlayın,

*Bu sayfadaki sorguları oluştururken, anahtar kelimelerin ve açıklamaların içeriğiniz ile alakalı olduğundan emin olun.

*Sayfa içeriklerinde ve sorgularda tekrarlama kullanmamaya dikkat edin.

 

seo

 

SEO uyumu için dikkat edilecek başlıca maddeler vardır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 

Sayfada bağlantı kullanımı: Kaç bağlantı var? Dahili mi yoksa harici mi? Nereye işaret ediyorlar?

Sayfa yükleme hızı

Yapılandırılmış verilerin veya diğer işaretlemelerin kullanımı

Sayfa URL'si yapısı

Mobil kullanım kolaylığı

Sayfa meta verileri

Bu öğelerin tümü aynı temel fikre bağlanır: iyi bir kullanıcı deneyimi yaratmak. Bir sayfa ne kadar kullanışlı olursa (hem teknik hem de teknik olmayan bir bakış açısından), o sayfanın site içi optimizasyonu o kadar iyi olur.

Benzer Blog yazıları

Description Nedir?

İlk olarak SEO ; web sitenizi arama motoru sonuç sayfasıyla alakalı arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bir kelimedir. Başka bir deyişle ...Devamı…

Google Caffeine Nedir?

Google Caffeine Nedir? Google Caffeine, Google arama motoru tarafından 2010 yılının Haziran ayında yapılmış önemli bir arama motoru optimizasyon...Devamı…

SEO Neden Önemlidir?

SEO, web sitenizin arama motorlarında  üst  bölümlerinde yer alması için yapılan bir optimizasyon  çalı...Devamı…

En İyi SEO Araçları Nelerdir?

SEO (Arama Motoru) Optimizasyonu Nedir? Google gibi arama motorlarında sayfaların daha üst sıralarda yer alması sanatı ve bilimidir. Arama, insa...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste