SSL nedir ? Ne için kullanılır ?

SSL Sertifikası ile müşterilerinize güvenli bir web site deneyimi sunun. 20 Aralık 2018

Önceki yıllarda genelde bankalarda ve büyük kurumlarda karşımıza çıkan SSL son yıllarda bir çok web sitesi tarafından kullanılmaya başlandı. SSL kullanıcıların verilerini ve kişisel bilgilerini şifreleyerek korumaya aldığı için web sitelerinde dolaşırken kullanıcıların güvende olmasını sağlıyor.

 

SSL Nedir?

 

Açılımı "Secure Sockets Layer" olan SSL "Güvenli Giriş Katmanı" demektir. Özellikle alışveriş sitelerinde bulunması zorunlu olan bu özellik sayesinde, alıcı ve site arasında güvenli bir ilişki hedeflenmektedir. SSL sertifikası bulunan sitelerde, girilen kredi kartı bilgileri ya da şifre, kimlik bilgileri gibi özellikler asla üçüncü kişilerin eline geçmeyecektir. Bu güvenli web site erişimini kullanıcılarınıza sunabilmeniz için SSL sertifikasına sahip olmanız gerekiyor.

 

SSL Sertifikasında neler bulunur ?

 

• Sertifika sahibi kurumun unvanı  

• Sertifikanın seri numarası ve son kullanma tarihi  

• Sertifika sahibinin açık anahtarı  

• Sertifika veren kurumun ESHS (Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı) elektronik imzası

 

SSL Sertifikası nasıl alınır ?

 

SSL özelliğini kullanabilmek için SSL sertifikası almanız gerekmektedir. SSL sertifikaları çoğu zaman ücretli olarak alınmaktadır. Fakat hizmet aldığınız hosting şirketiniz size ücretsiz bir SSL sertifikası verebilir. SSL sertifikası alabileceğiniz bir çok internet sitesi bulunmaktadır. SSL konusunda dünya çapında güvene sahip olan ve çok tercih edilen rapidssl, verisign, digicert gibi siteleri tercih edebilirsiniz. SSL hizmeti alırken firmanın size sağladığı güvene, verdiği hizmete, ücretlendirmesine çok dikkat etmelisiniz.

 

 

SSL'in Özellikleri Nelerdir?

 

Kullanılan server ve internet tarayıcısı arasındaki işlemleri şifreleyen ve üçüncü şahıslar tarafından yapılacak olan kötü niyetli kullanımın önüne geçen SSL, standart bir algoritma üzerine kurulmuştur. Size verilecek olan SSL sertifikası ile birlikte, sahip olduğunuz internet sitesinin başında artık https protokolü kullanılacaktır. Bu durum da sizin artık güvenilir bir hizmet sunduğunuz anlamına gelecektir.

 

Kullanım alanına göre SSL Sertifikaları nelerdir ?

 

1) Standart SSL Sertifikaları

 

Sadece 1 adet domain için imzalanan SSL sertifikalarıdır.

 

2) Multi Domain SSL Sertifikaları

 

Birden fazla domainin tek sertifika ile imzalanmasına olanak tanıyan sertifikalardır. Herhangi bir ekstra ücret ödemeden, ilk satın almada 3 domain için kullanılabilir.

 

3) Wildcard SSL Sertifikaları

 

Sertifikanın kullanıldığı domainin tüm sub domainlerinin imzalanmasını sağlayan sertifika tipidir. Kurulumu *.siteadi.com şeklinde yapılır. Wildcard SSL sertifikalarında subdomain limiti bulunmaz.

Benzer Blog yazıları

SmartDNS Nedir?

Coğrafi engellemenin kilitli kapılarının arkasına saklanmış bir dizi global siteyle, SmartDNS kullanmak, bu sınırlı içeriğe erişmenin ve web si...Devamı…

Blockchain Nedir?

Blockchain kavramını  birçoğumuz Bitcoin ile  duymuşuzdur. Çoğu kişi  tarafından Blockchain , Bitcoin ile aynı şeyler old...Devamı…

Node Js Nedir?

Node.js, Chrome'un V8 JavaScript motoruna dayanan açık kaynaklı bir sunucu tarafı çalışma ortamıdır. JavaScript kullanarak yüks...Devamı…

API Nedir? Nasıl Çalışır?

API, iki uygulamanın birbiriyle iletişime geçmesini sağlayan bir yazılım aracı olan Application Programming Interface ( Uygulama Programlama Ar...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste