Sublime Text ile kod yazmanın kolay yolları

Geliştirilebilir SublimeText editör ile kodları daha hızlı ve işlevsel yazabilirsiniz! 18 Nisan 2019

Sublime Text bir kod editörüdür. Sublime Text sayesinde onlarca programlama dilini kolaylık ile yazabilirsiniz. Sublime Text‘te bulunan bir çok eklenti bulunmaktadır. Bu eklentiler sayesinde hem kod yazmayı zevkli hale getirebilir hemde daha kolay kod yazabilirsiniz.

 

Nasıl düzenlenir ?

 

Sublime Text, kod yazma deneyiminizi görsel olarak geliştirecek bazı harika özelliklerle birlikte geliyor; ama nedendir bilinmez, bu özellikler varsayılan olarak etkinleştirilmiş halde olmuyor. Bu ayarları düzenleyebilmek için.

 

Not: Sublime Text ayarlarının yer aldığı dosyayı düzenleyebilmek için, Sublime Text 3 > Preferences > Settings - Default'a gidin.

 

Yazı Tipleri and Aralıklar

 

Doğru yazı tipini ve aralık oranını seçmek kodunuzu özelleştirmenin olabilecek en kişisel yollarından biri. İlk olarak kodlamanıza uygun, tercihen de eşit aralıklı bir yazı tipi seçin. Yazı tipinizi belirledikten sonra, bu yazı tipinin sisteminizde yüklü olduğundan emin olun, ardından ayarlarınıza ekleyin ve boyutunu, yazı aralıklarını aşağıdaki seçeneklerle düzenleyin:

“font_face”: “Source Code Pro”;
"font_size": 14;
"line_padding_bottom": 1,
"line_padding_top": 1,

 

highlight_modified_tabs

 

Çalışmakta olduğunuz projedeki yaptığınız son değişikliklerin henüz kaydedilmediği dosyaları odak haline getirmek için, bu ayar o anki pencerede yer alıp düzenlenmiş ancak kaydedilmemiş sekmeleri vurgular.
"highlight_modified_tabs": true,

 

word_wrap

 

Sayfayı yatay olarak kaydırmak bazen işkence gibi geliyor insana. Bu sözcük kaydırma ayarını aktifleştirerek, metninizin ekran boyutunuza sığacak bir şekilde akışı olmasını sağlayacak ve sizi sayfayı yatay olarak kaydırma zahmetinden kurtaracak.
"word_wrap": true,

 

fade_fold_buttons

 

Sublime Text'te kod parçalarını katlayıp açabiiyorsunuz. Bu ayarı etkin hale getirmeniz durumunda, katlama/açma için kenarda çıkan ok işareti yerinde sabit kalacak.

"fade_fold_buttons": false,

 

bold_folder_labels

 

Yan menüye daha güçlü görsel elemanlar katmak için harika ayarlar var, bunlardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz:

"bold_folder_labels": true,

 

Açık Dosyaları Yan Menüde Gösterme

 

Bu seçenek preferences dosyasında etkin değil. Açık dosyaları yan menünün en üstünde göstermek için şu yolu izleyin:

View → Side Bar → Show Open Files

 

 

Eklentiler

 

Eklenti yüklemek ve yönetmek için Command + Shift + P tuşlarını tıklayarak Package Control alanından gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

 

SublimeLinter

 

Bu eklentinin satır arası hataları öne çıkarma özelliği sayesinde, gözünüzden kaçan ufak hatalardan kaçınabilirsiniz. Eklentinin geniş dökümantasyonundan kodunuzun hatasız olabilmesi için birçok güzel çözüm bulabilirsiniz.

 

Git Gutter

 

Bu benim favorilerimden biri. Git gutter, git projenizde satır numaralarının sol tarafında bulunan alanda eklenen, değişiklik yapılan ve silinen satırlar için bir ikon gösteren bir eklenti.

 

BracketHighlighter

 

Bracket highlighter parantezleri ve söz dizimi etiketlerini renklendiren bir eklenti. (Çık bakalım işin içinden!) Fakat cidden bu eklenti, o an bulunduğunuz kodun her bölümünün başlangıç ve bitiş noktasını gösteren çok güçlü bir araç. Parantez tipi satır numaralarının olduğu yan menüde gösteriliyor ve farklı element tipleri için farklı ikonlara sahip.

 

Benzer Blog yazıları

Symfony Framework Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Bir web uygulaması veya web sitesi saf PHP'de veya framework’lerin biriyle oluşturulabilir. Uygulamanın karmaşıklık düzeyine, geli...Devamı…

Algoritma Nedir?

Bir algoritma  belirtilen eylemlerin bir dizisini yürütmeye dayanarak bir problemi çözmek için bir prosedür vey...Devamı…

Android Studio Nedir?

Android Studio Nedir? Android Studio Android işletim sistemi üzerinde çalışma yapmamıza,uygulama geliştirmemize yarayan geliştirme platfo...Devamı…

Arduino Nedir? Arduino İle Neler Yapılabilir?

Arduino Nedir? Arduino İtalyan elektronik mühendisleri tarafından açık kaynak kodlu geliştirilen, isteyen herkesin baskı devreleri indire...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste