UI ve UX Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kaliteli ve hızlı bir web site için UX ve UI tasarım önemlidir! 11 Ocak 2019

UI VE UX NEDİR?


UI (User Interface) kullanıcı arayüzü, UX ise (User Experience) kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir.

UX, kullanıcının ilgili platformu, ürünü veya hizmeti kullanırken veya aratırken, tasarımı ve kolay kullanımı, kullanırken memnun kalma gibi daha geniş bir çerçevede değerlendirme deneyimini verir. UI ise bu deneyimin tasarım kısmını ifade etmektedir.

 

UI (User Interface) Nedir?


UI, bir yazılımın veya donanımın, kullanıcının erişebildiği bir arayüzdür. Kısacası web sitesi üzerinde gördüğümüz her detayın belirli bir düzen işleyişi ile tasarlanmasıdır. UI’nin sade ve bir o kadar da kullanışlı olması gerekmektedir.

UI Tasarımı; bir yazılımın veya donanımın kullanıcılar tarafından onaylanması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle hazırlanan verilerin UI tasarımı yapılmadan önce hedef kitle belirlenmeli, hedef kitlenin ihtiyaçlarını göz önünde bulunduracak bir tasarım ortaya koyulmalıdır.

 

UX (User Experience) Nedir?


Kullanıcı deneyimi arttırmak için hazırladığınız bir tasarım, ürün vb. çalışmayı kullanıcıların deneyimlemelerinden ibaret olan UX tasarımı, tasarlanacak arayüzün nasıl daha basit ve daha hızlı kullanılması gerektiği ile ilgilenmektedir. UX’in amacı; yapılacak olan işlemin nasıl daha basit, pratik ve kullanıcıya sorunsuz bir deneyim yaşatmaktır.

 

UI ve UX Arasındaki Farklar Nelerdir?


Tasarım açısından göze hitap eden ama kullanışlı olmayan pek çok şey sayabiliriz ya da tam tersi tasarımı hoş olmayan ama çok kullanışlı olan pek çok şey de sayabiliriz. Kısaca, UX amaçlarla ilgilenirken, UI görünüm ve işlevsellik ile ilgilenmektedir.

UX kullanıcının yaşadığı problemle ilgilenirken, UI somut unsurlarla ilgilenir.

UI’nin tasarım ilkesi görselliktir, UX’in ilkesi insandır.

 

UI Tasarımcılarının Kullandıkları Programlar

•Sketch: UI / UX tasarımcılara yardımcı çok yönlü bir vektör tabanlı tasarım aracıdır. Sketch PhotoShop’un yapamadıklarını onun zaten doğasında varmışçasına kolay tasarlamaktadır.

•Adobe XD: Bir tasarım aracıdır. Uygulamanızı sizin için oluşturmaz, ancak bir sonraki mobil veya tablet uygulamanızın, web sitenizin veya başka bir kullanıcı arayüzünün nasıl görünmesini istediğinize ilgili bir vizyon veya örnek ürün sunmanıza yardımcı olmaktadır.

•Gravit Designer: Vektör tabanlı bir tasarım aracıdır. Sketch’den esinlenmiştir. 

 

UX Tasarımcılarının Kullandıkları Programlar


•Mind Manager: Bireylerin, kurumların ve işletmelerin bilgiyi işleme ve paylaşma biçimlerini basitleştirerek daha hızlı, daha pratik ve daha kolay çalışmasına yardımcı olur.

•SmartDraw: Web grafikleri, istatistik çizimleri ve çeşitli simgeler yaratmakta kullanabileceğiniz çizim programlarından biri olan SmartDraw ile kolaylıkla ve rahatlıkla farklı diyagramları çizip, şemaları vs. oluşturabilmektesiniz.

•MockPlus: Masaüstü bazlı bir programdır. Web, mobil ve masaüstü için örnek ürün geliştirmesini hızlı ve kolayca yapar. 

•UserTesting: Var olan web sitelerini ziyaret ettirerek, size verilen bir takım görevleri yapmanızı sağlamaktadır. 

 

Kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi, iyi bir web sitesinin olmazsa olmazlarıdır. Kaliteli ve hızlı bir UX ve UI tasarım desteği almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz…

Benzer Blog yazıları

Web Tasarımı

Web tasarımı internette gösterilen web sitelerinin tasarımını ifade eder. Genellikle kullanıcı deneyimini ifade eder. Web tasarımı, masaüst&...Devamı…

Grafik Tasarımın Öğeleri Nelerdir?

Grafik tasarım , amacı olan bir sanattır. Görüntülerin, sembollerin ve hatta kelimelerin kullanımıyla bir sorunu çözmek vey...Devamı…

Web Tasarımda Her Şey Tam Olmalı

Günümüz teknolojisinin en önemli reklam ve bulunabilme aracı internette kurumsal web tasarımına sahip olmamız gerekmektedi...Devamı…

İstanbul'daki web tasarım firmaları arasında Atamedya'nın farkı!

Web tasarım projelerimizi oluştururken ilk olarak firmanızı inceliyor ve 2300’den fazla projeye imza atmanın tecrübesiyle öncelikle...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste