Vrml Nedir? Ne İçin Kullanılır?

VRML 3D grafikler, nesneler ve animasyonlar oluşturmak ve görüntülemek için kullanılır. 04 Aralık 2019

Sanal Gerçeklik Modelleme Dili (VRML), 3D grafikler, nesneler ve animasyonlar oluşturmak için kullanılan bir programlama dilidir. 

VRML, Sanal Gerçeklik Modelleme Dili veya Sanal Gerçeklik Biçimlendirme langauge için bir kısaltmadır. Telaffuz edilirken vermal veya baş harfleri olarak VRML kullanılır. VRML, HTML'nin 3B eşdeğeri olarak düşünülebilecek düz bir metin programlama dilidir .  

VRML kodu düz metin ile yazılmıştır. Dosya uzantısı .wrl ’ dir. VRML dosyaları düz bir metin düzenleyicide görüntülenebilir ve düzenlenebilir, ancak ürettikleri 3B oluşturma işlemlerinin bir VRML tarayıcısında veya VRML eklentisi ile donatılmış bir web tarayıcısı gibi başka bir programda görüntülenmesi gerekir. 

VRML'de yazılan tek bir .wrl dosyası 3B alan oluşturur ve alandaki farklı düzlemler ve yüzeyler, HTML dosyalarının dış kaynaklara bağlanabildiği şekilde dış kaynaklara köprülenebilir. Boşluk içindeki yüzeylerin özellikleri VRML kodunda belirtilebilir ve boşluk, klavyedeki yön okları kullanılarak gezilebilir ve 3B alanda hareket etme izlenimi verir. 

VRML'nin popülaritesinin doruğa ulaştığı dönem boyunca, tipik internet bağlantı hızları sanal gerçeklik sağlamak için yeterli değildi. Sonuç olarak, VRML hiç bu kadar yaygın bir kabul görmedi ve öncelikle eğitim ve deneme amaçlı kullanıldı. Daha yakın bir zamanda, VRML, Web'de 3B oluşturma için standart dil olmaya çalışan X3D'nin yerini aldı. 

 

VRML Ne İçin Kullanılıyor? 

 

Sanal gerçeklik (VR) hızla büyüyen bir teknolojidir. Bir web tarayıcısında teslim edilen VR henüz yaygın olmasa da, yakın bir gelecekte olacaktır. Geçmişte VRML ve bugün X3D, VR web uygulamalarının geliştirilmesinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. VR'nin web üzerinden etkin bir şekilde iletilmesi için modern ana web tarayıcıları tarafından oluşturulabilmesi gerekir. VRML ve X3D gibi diller, sonunda World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) ve web tarayıcı geliştiricileri tarafından yaygın bir tarayıcı desteği ile standart bir web dili olarak benimsenmeyi başarmak için tasarlanmış ve geliştirilmiştir. 

3B programlama dilleri, 3B modelleme yazılımındaki nesneleri aktarmak için de yaygın olarak kullanılır. Bir örnek , mühendislik CAD çizimlerindeki elemanları içe aktarmak için .wrl formatlı VRML dosyalarının kullanılması olabilir. 

 

VRML dosyalarını görüntülemek için hangi uygulamayı kullanabilirim? 

 

VRML artık geliştirilmediğinden ve çalışmak istediğiniz VRML dosyalarınız varsa, X3D tarafından değiştirildiğinden, seçenekleriniz biraz sınırlıdır. Autodesk 3DS dahil olmak üzere bazı CAD uygulamaları VRML nesnelerini içe aktarabilir ve bunlarla çalışabilir. Ek olarak, Cortona3D Viewer , ticari olmayan kullanım için ücretsiz olan ve popüler tarayıcılarda ve ofis uygulamalarında VRML eklentisi olarak çalışan ve VRML nesnelerini ortak uygulamalarda görüntülemenizi sağlayan bir uygulamadır. 

Benzer Blog yazıları

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web tasarım yaptırmaya karar verdiğinizde öncelikle ilk adımınız detaylı şekilde araştırmak olacaktır. Bu araştırmayı yaparken en iyi web ta...Devamı…

Bootstrap nedir? Nasıl Kullanılır?

Bootstrap nedir? Bootstrap, Twitter tarafından geliştirilen ücretsiz, açık kaynak kodlu ve iş yükünü oldukça olduk&...Devamı…

Web Tasarım Dilleri

Web teknolojileri günden güne popülerliğini artıran bir teknolojidir. Bu nedenle web teknolojilerine ilgi artmaktadır. Peki web tekn...Devamı…

Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

Responsive tasarım web tasarımında önemlidir. Ancak tasarımcı değilseniz, bu terimin ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. İşletme...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste