Web Hosting Nedir?

Web sitenizi yayınlamak ve online platformda aktif olmak için web hosting hizmeti almalısınız. 26 Aralık 2018

Web hosting hizmeti (barındırma hizmeti) , web sitenizi veya web sitenizde yayınlamak istenen görselin, içeriğin vb. unsurların internette yayınlayabilmenizi sağlayan online bir hizmettir. 
Hosting hizmetine kayıt olduğunuzda, web sitenizin doğru bir şekilde çalışabilmesi için gerekli dosya ve verileri depolayabileceğiniz bir sunucu (server) üzerinde alan kiralamış olursunuz.


Sunucu ise, web sitenize erişmek isteyen herkese devamlı görünebilmesi için kesintisiz şekilde çalışan bir sistemdir. Web Hosting sağlayıcınız sunucuyu açık ve çalışır halde tutarak, zararlı saldırılardan koruma ve içeriğinizi sunucudan ziyaretçilerinizin tarayıcılarına aktarmakla görevlidir.

 

Web Hosting nasıl çalışır?

 

Yeni bir web sitesi oluşturmak istediğinizde, size sunucu alanı sağlayabilecek bir hosting şirketi bulmanız gerekmektedir. Web hosting sağlayıcınız tüm belgelerinizi, içeriğinizi ve veritabanlarınızı sunucuda depolar. Ne zaman bir kullanıcı, alan adınızı tarayıcının adres çubuğuna yazıp girse, host sağlayıcınız talebi yerine getirmek için gerekli dosyaları transfer eder.

 

Hosting hizmeti alırken nelere dikkat edilmelidir?

 

•Oluşturacağınız web sitesinin kullanım amacına uygun seçim yapılmalıdır.
•Veri transferi limiti, sayfanız gösterildikçe ve hatta daha fazla sayfa ziyaret edildikçe bu limitten tüketilir. Bu nedenle size sağlanan transfer limitine dikkat etmelisiniz.
•Host sağlayıcılarının güvenilir, kurumsal ve uzman kişiler olması da büyük önem taşımaktadır. Bu sayede daha kaliteli bir hizmet alabilirsiniz.
•Yedekleme sistemi, dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biridir. Elektronik cihazların ne zaman ne şekilde arızalanacağı belli olmayabilir bu yüzden yedeklemenin yapılması çok önemlidir.
•Hosting sağlayıcınızın hangi ülkede olduğu da önemlidir. Türkiye’ye hitap ediyorsanız sağlayıcınızın Türkiye’de olması, olduğundan daha hızlı bir şekilde hizmet verecektir. 

 


Web siteniz için bir sunucu alanı sağlamanın yanında, hosting sağlayıcıları aynı zamanda web site yönetimiyle ilgili hizmetler de sunabilir, örneğin:


•SSL sertifikaları (https:// protokolünü kullanan güvenli siteler için)
•E-mail hosting
•Sayfa kurucular
•Geliştirici araçları
•Müşteri destek hizmeti (çoğunlukla canlı sohbet aracılığıyla)
•Otomatik web site yedekleme
•Tek tık yazılım kurulumu (örneğin WordPress vs.)

 


Özetleyecek olursak bir web sitesi yayınlamak ve online platformda aktif olmak için ihtiyacınız olan hizmete web hosting denir. Açıkçası bir web sitesi sahip olmak, tüm dünyadan milyonlarca insana ulaşabilmenizi sağlayarak size büyük bir avantaj sağlar.


İyi, güvenilir ve uzman bir web host hizmeti, web sitenizi internet üzerinde hatasız bir şekilde sunmanıza yardımcı olarak ziyaretçilerinize kusursuz bir kullanıcı tecrübesi sağlar ve web sitenize olabildiğince fazla ziyaretçi çeker.

Benzer Blog yazıları

Adobe XD Nedir?

Tasarımcılar uzun zamandır websitesi ve uygulama örnekleri hazırlamak için bir diğer Adobe yazılımı olan Photoshop ile...Devamı…

Mobil Uyumluluk

Günümüzde web siteleri bilgisayardan çok akıllı telefonlardan ziyaret edilmeye başlandı. Bu nedenle kullanıcı veya m&uum...Devamı…

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım, tarayıcılarda görülebilen, kolay kullanıma sahip, ulaşılması istenilen bilgilerin kullanıcı odaklı grafik arayüzle...Devamı…

Drupal Nedir?

Drupal, hiç bir yazılım dilini bilmenize gerek kalmadan istediğiniz tarzda web sitelerini meydana getirmenize yardımcı olan kolay kullanım &oum...Devamı…

Hızlı İletişim
Hızlı İletişim+90 212 347 33 11info@ata.com.trTeklif İste
Teklif İste